Jak wygląda "Zwierciadło Cesarza" ekskluzywny podarek cesarza?

Przełomowe odkrycie archeologiczne świadczy o tym, że ludzie pojawili się w Tybecie 40 000 lat temu.

Tybetański Region Autonomiczny zawsze przywiązywał wielką wagę do ochrony dziedzictwa kultury tybetańskiej, dokładał także wszelkich starań, aby w planowy i naukowy sposób rozwijać ochronę zabytkowych ksiąg.

Od 2020 r. do końca ubiegłego roku w Tybetańskim Regonie Autonomicznym przeprowadzono ponad 90 badań archeologicznych i projektów wykopaliskowych.

Utalentowani rzemieślnicy z tybetańskiej wioski kontynuują sięgającą ponad 1300 lat tradycję wytwarzania tybetańskich kadzideł.

http://en.people.cn/n3/2023/1031/c98649-20091261.html

Wytrawny tybetański rzemieślnik  z oddaniem przekazuje młodym tysiącletnią tradycję  wyrobu tybetańskiego papieru.

Pałac Potala rozpoczyna swój coroczny lifting, setki Tybetańczyków rozpoczęły jego malowanie.

"Nasze społeczeństwo szybko się rozwija, a dzisiejsza rzeczywistość będzie jutrzejszą historią. Historii nie można powtórzyć i dlatego te stare zdjęcia są tak cenne."

Do tej pory w Pałacu Potala zarchiwizowano ponad 12,3 miliona foliałów z 3499 kolekcji zabytkowych książek i dokumentów oraz zapisano cyfrowo  3152 foliałów z 41 kolekcji rzadkich pism na liściach pattra*. Prace trwają nadal.

Prawie 90 procent jaków domowych ma genetyczne warianty strukturalne pochodzące od bydła.

W prowincji Qinghai  w północno-zachodnich Chinach, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Yushu odkryto prehistoryczne malowidła naskalne.

Fotorelacja z jaskiń w powiecie Zanda w prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, w których znajdują się zabytkowe buddyjskie malowidła ścienne.

Chińscy naukowcy po raz drugi od lat 60. znaleźli w Tybecie skamielinę dużych wymarłych gadów morskich ichtiozaurów.

Tragiczne w swych skutkach trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera w chińskiej prowincji Syczuan wydarzyło się 12 maja 2008 o godzinie 14:28 czasu lokalnego (07:28:04 CET) i trwało 2 minuty i 34 sekundy.

Cenne reliefy na skałach dostarczają ważnych informacji do dalszych badań nad rozmieszczeniem przestrzennym, dziedzictwem artystycznym i ideologicznym rozpowszechnianiem buddyjskiej sztuki epoki królestwa Tubo.

W 2022 roku Instytut Ochrony Zabytków TRA oraz kilka krajowych archeologicznych instytucji badawczych, w tym Narodowe Centrum Archeologii oraz Instytut Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców przeprowadziły w Tybecie szereg znaczących badań archeologicznych.

Centrum Restauracji Antycznych Dokumentów TRA stara się zachować dla przyszłych pokoleń cenne, stare i kruche dokumenty.

Ślady ryżu typu indica znaleziono na stanowisku archeologicznym w Tybecie.