2020.07.01 Źródło: Global Times


Gunsa Airport - zdjęcie: VCG

Gunsa Airport, najbardziej wysunięty na zachód port lotniczy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, dobrze znany z wyjątkowo trudnych warunków geograficznych, obchodził w środę 10 rocznicę swej działalności.

Lotnisko położone jest w prefekturze Ngari, która liczy około 12 000 mieszkańców. Jak informują media od momentu rozpoczęcia działalności w 2010 r.,  7 169 lotów obsługiwanych przez samoloty Tibet Airlines, Lucky Air i China Eastern Airlines przewieziono  tutaj 500 000 pasażerów.

Przed otwarciem lotniska podróżowanie z Prefektury Ngari, leżącej na średniej wysokości 4500 metrów,  do oddalonej o ponad 1400 kilometrów do Lhasy, stolicy Regionu Tybetańskiego, mogło trwać od pięciu dni do tygodnia, jak twierdzi szef aeroportu.

Nawet po zakończeniu budowy drogi krajowej 219 podróż z Ali do Lhasy trwała ponad 40 godzin. Od momentu oddania lotniska do użytku podróż trwa zaledwie dwie godziny, a pasażerowie mogą podróżować w dowolne miejsce w kraju w ciągu jednego dnia, dodaje szef.

Zdaniem szefa, ze względu na surowe warunki budowa portu lotniczego była bardzo trudna. Na przykład sprzęt często nie działał z powodu komplikacji  klimatycznych w regionie wysokogórskim.

Działalność  portu lotniczego napotyka problemy związane ze środowiskiem, powoduje to częste zmiany w rozkładach lotów czy ładowności samolotów.

Jak mów szef, pracownicy lotniska zdołali jednak opracować w ostatnim dziesięcioleciu  wiele unikalnych rozwiązań mających na celu przezwyciężenie tych problemów i zgromadzili bogate doświadczenie w operacjach prowadzonych na lotniskach położonych na terenach o ekstremalnych warunkach do pracy. Na przykład w zimie na lotnisku często występowały problemy z rurociągami, aby zapobiec ich zamarzaniu i pękaniu  w mroźne dni, zaprojektowano specjalną, dodatkową warstwę izolacyjną.

Port lotniczy wniósł ogromny wkład w rozwój gospodarczy prefektury, ponieważ dzięki niemu po Himalajach może teraz podróżować więcej turystów, dodał  szef lotniska.

Według lokalnych władz  od czasu budowy lotniska liczba turystów w tym regionie wzrosła z 61 300 w 2010 r. do 1,09 mln w 2019 r., przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 38 procent. Przychody z turystyki wzrosły z 60 mln juanów (8,5 mln USD) w 2010 r. do 1,37 mld juanów w 2019 r.

Lokalny PKB również odnotowuje roczny wzrost o 14 procent od 2010 r., Zwiększając się z 1,85 mld juanów w 2010 r. do 6,2 mld juanów w 2019 r. Dzięki lotnisku na tym odludziu dostępnych jest o wiele więcej artykułów codziennego użytku, takich jak świeże owoce, warzywa i owoce morza.