27.07.2020 Autor: Palden Nyima, Źródlo: chinadaily.com.cn

 

Tobgyal, przedstawiciel lokalnej administracji we wsi Juphar w tybetańskim prefekturze Nyingchi, wiedzie mieszkańców do poprawy poziomu życia sadząc truskawki w wiosce. [Zdjęcie: Palden Nyima / Chinadaily.com.cn]

Wszyscy mieszkańcy wioski Juphar w prefekturze Nyingchi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w swoich szklarniach sadzili truskawki traktując je jako źródło dochodu, który doprowadzi ich do osiągnięcia wyższego poziomu życia.

Położona 120 kilometrów od Bakyib, centralnego miasta prefektury Nyingchi, wioska Juphar jest bardziej znana jako Truskawkowa Wioska niż pod jej prawdziwą nazwą, a także jest atrakcją turystyczną.

Wieś jest otoczona górami, które porastają gęste lasy będące domem dla różnych gatunków zwierząt, w gospodarstwach okolicznych mieszkańców rosną różne drzewa, a owoce, takie jak morele, jabłka, orzechy włoskie i brzoskwinie, wiszą na drzewach wokół domostw. jardów.

Trzydzieści gospodarstw we wsi posadziło truskawki w swoich szklarniach,  dzięki temu posunięciu wszystkie zostały skreślone z regionalnej listy ubóstwa w 2016 r., trzy lata przed zaplanowanym przez rząd terminem.

Thobgyal, wiejski urzędnik, powiedział, że 10 lat temu jego współmieszkańcy prowadzili kiepskie życie, ponieważ wielu nie miało pracy a bardzo licznych nie było w stanie opłacić rachunków za prąd.

„Angażując się w takie branże jak owocarstwo - plantacje truskawek, turystyka i transport, mieszkańcy wioski osiągnęli w 2019 r. dochód netto na poziomie około 38 000 juanów (5400 USD) na mieszkańca, a wszystkie gospodarstwa domowe zostały wyposażone w łazienki z prysznicem, toalety i urządzenia do oczyszczania wody”, powiedział Tobgyal, dodając, że wszyscy we wsi cieszą się teraz wygodnym i dostatnim życiem.

Tobgyal jest dobroczyńcą wszystkich mieszkańców wioski, ponieważ jest inicjatorem zakładania plantacji truskawek w wiosce. W 2008 r. pojechał do prowincji Syczuan, aby nauczyć się umiejętności sadzenia i hodowli truskawek i zachęcił innych mieszkańców wioski, aby do niego dołączyli.

Po 10 latach wszystkie gospodarstwa domowe w wiosce wzięły udział w tym biznesie i wieś stała się jedną z niewielu wiosek w Tybecie, w których mieszkańcy na własnych polach prowadzą szklarniowe plantacje truskawek .

 


Truskawka przynosi pieniądze mieszkańcom wioski Juphar w tybetańskiej prefekturze Nyingchi. [Zdjęcie: Palden Nyima / Chinadaily.com.cn]