2020-08-06 Autor: Zhu Bochen Na podstawie: China.org.cn

Pracownik firmy State Grid (Chińskie sieci Elektro-energetyczne)pracuje na wieży przesyłowej. [Zdjęcie / Xinhua]

26 lipca podłączeniem ostatniego słupa wieżowego w Gyirong w Xigaze zakończyła się budowa najwyżej położonej na świecie linii przesyłowej i stacji transformatorowych energii elektrycznej wysokiego napięcia.

Po zsynchronizowaniu do końca tego roku z siecią krajową zrealizowany projekt zapewni bezpieczny i stabilny dostęp do energii elektrycznej prawie 380000 osobom w dziewięciu pobliskich powiatach i powiatach, kończąc długotrwałą  pracę lokalnej sieci w prefekturze Ali. .

To czwarty do tej pory ogromny chiński projekt związany z siecią energetyczną, który powstał na Dachu Świata. Całkowity koszt inwestycji sięga 7,4 miliarda juanów (około 1,06 miliarda USD).

Projekt był realizowany na dystansie około 1689 kilometrów między Xigaze a prefekturą Ali (Ngari). Linia energetyczna przekracza wielką rzekę Yarlung Zangbo w trzech różnych miejscach. Linia zbudowana dużych wysokościach (średnia wysokość dla całej linii wynosi 4572 metrów n.p.m.), składa się z 3352 słupów wieżowych posadowionych na wiecznej zmarzlinie, bagnach i obszarach niezaludnionych.

Surowe warunki klimatyczno-środowiskowe, oprócz dużej wysokości, stanowiły kolejne poważne wyzwanie dla prac budowlanych. Statystyki wskazują, że poziom tlenu na trasie sięga zaledwie 50% do 60% tego na poziomie morza, a dobowa temperatur sięga ponad 25 stopni Celsjusza. Przy takich warunkach budowa mogła się odbywać tylko sześć miesięcy w roku.

Najwyżej postawiony słup wieżowy linii przesyłowej stoi na wysokości 5 357 metrów i waży 28 ton. Ze względu na warunki geologiczne wiele potrzebnych materiałów budowlanych musiało być przenoszonych na miejsce przez ludzi i przy użyciu koni. Służby logistyczno-transportowe pracujęce przy realizacji tego projektu wykonywały swoje zadania na dystansie prawie 5400 kilometrów.