01.02.2021 Autorzy: Liu Fang, Zhu Shan, Źródło: tibetol

 
Zdjęcie ukazujące uczących się mieszkańców Lhasy w "publicznym pokoju" (Foto: China Tibet News/Huang Zhiwu,Kelzang Lhundrup)

Pracownicy firmy Xunchi zmieniający baterie w skuterach elektryzcnych (Foto: China Tibet News/Huang Zhiwu,Kelzang Lhundrup) 

Zdjęcie mieszkańca korzystającego z power banku  (Foto: China Tibet News/Huang Zhiwu,Kelzang Lhundrup)

 

Zjawisko współużytkowania jest bardzo popularne w Lhasie - stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Współdzielenie e-rowerów, power banków, foteli do masażu, pokojów do nauki wpływa na zmianę stylu życia mieszkańców.

Dostęp do publicznych rowerów i skuterów elektrycznych zapewnia wygodne dojazdy do centrum miasta. Obecnie Xunchi – firma udostępniająca skutery elektryczne - umieściła ponad 10 tysięcy rowerów na ulicach Lhasy, czyli stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Firma ta zbudowała również ponad tysiąc parkingów przeznaczonych dla rowerów. Są one dostępne głównie w miejscach publicznych tj. centrach handlowych i siedzibach firm. Za pomocą mobilnej aplikacji z systemem GPS pracownicy firmy Xunchi mogą w łatwy sposób lokalizować skutery, by później móc je naładować. Kiedy w Wanda Plaza zaczynało brakować e-skuterów pracownicy szybko uzupełnili ich niedobór. „Działanie to sprawiło, że podróżowanie jest wygodniejsze” – powiedział Pan Li, obywatel Lhasy.

Oprócz rowerów elektrycznych udostępniane są również power banki. W Lhasie power banki są udostępniane w miejscach publicznych tj. centrach handlowych oraz kawiarniach. Dzięki rozsądnej cenie możliwe jest pobranie power banku w jednym miejscu i zwrócenie go w drugim. Użytkownicy mogą ładować swoje telefony po zapłacie należności i przeskanowaniu kodu kreskowego.

Wraz z rozwojem współdzielenia zasobów tworzone są również miejsca pracy. Dla przykładu firma Xunchi zatrudnia ponad stu pracowników. Większość z nich to miejscowi mieszkańcy.