27.05.2024| Źródło: China Tibet Online

Jest ciepło i słychać odgłosy szczęku metalu w przestronnym i jasnym zakładzie obróbki metali we wsi Gyangkar, w gminie Qabka, w powiecie Ngamring, w prefekturze Xigaze, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym [Xizang]. Mieszkańcy wioski wytwarzają tutaj za pomocą metod rzemieślniczych model żelaznego pieca "Gyangkar", który przypadł do gustu wielu odbiorcom w  okolicy.


Na zdjęciu mieszkańcy wioski Gyangkar w gminie Qabka, w powiecie Ngamring, w prefekturze Xigaze, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym przy produkcji pieców z żelaza.

Według mieszkańców wioski wyrób pieców żelaznych w wiosce Gyangkar ma długą historię. Dzięki rozsądnemu projektowi, solidnym materiałom i perfekcyjnemu wykonaniu cieszą się uznaniem mieszkańców najbliższej okolicy. Produkty są jednak sprzedawane nawet do oddalonej o kilkaset kilometrów prefektury Ngari.

W przeszłości piec żelazny Gyangkar był w całości wytwarzany ręcznie. Mieszkańcy wioski wytwarzali je w swoich własnych domach. Teraz, z inicjatywy miejscowych działaczy KPCh, z pomocą specjalistów przysłanych w ramach pomocy dla Tybetu z prowincji Shandong, mieszkańcy założyli we wsi spółdzielnię  obróbki metali i zbudowali nowoczesny zakład tradycyjnego wrobu pieców żelaznych. Budowa zakładu rozpoczęła się w kwietniu a zakończyła się w październiku 2023 roku, na budowie skorzystało ponad 100 gospodarstw domowych w wiosce. Zakład przetwórczy wprowadził do procesu technologicznego wiele maszyn i urządzeń, łącząc nowoczesną technologię z tradycyjnymi umiejętnościami, znacznie poprawiając jakość produkowanych tu pieców i znacznie skracając cykl produkcyjny.

„Najbardziej fundamentalnym założeniem rewitalizacji obszarów wiejskich jest to, że wierzymy, że jeśli przemysł będzie prosperował wsie zostaną ożywione. Zgodnie z lokalną specyfiką stworzyliśmy standardowy zakład dla charakterystycznego przemysłu wyrobu pieców żelaznych i skoncentrowaliśmy wszystkie rozproszone warsztaty w całej wiosce w zakładzie w celu znormalizowanej produkcji, poprawy osadnictwa i rozwoju podstaw przemysłu - twierdzą Wang Jiansheng, zastępca dyrektora Komisji Rozwoju i Reform w powiecie Ngamring oraz specjaliści wysłani na pomoc Tybetowi z Zibo w prowincji Shandong. W ten sposób nie tylko wygodniej jest zarządzać kontrolą jakości produkcji pieców, ale także można pomóc w wyeliminowaniu ukrytych zagrożeń i zapewnić bezpieczeństwo produkcji.

Wang Jiansheng wierzy poza tym, że można zwiększyć konkurencyjność produktów i stworzyć model „rewitalizacji obszarów wiejskich” poprzez scentralizowane i ujednolicone zarządzanie produkcją i działaniem. „Obecnie, jako lokalny, charakterystyczny produkt rzemieślniczy, z ograniczonym wpływem i niewystarczającym wpływem marki piec żelazny Gyangkar nie stał się się jeszcze "produktem globalnym". Zaprosiliśmy zatem studio projektowe z Chin kontynentalnych, aby pomogła spółdzielni zaprojektować znak towarowy, który jest obecnie rejestrowany. Jeśli rejestracja przebiegnie pomyślnie, w kolejnym kroku zamierzamy jeszcze bardziej zwiększać konkurencyjność marki wszystkimi kanałami.”

Ludzie mają chęć, a specjaliści dokonują niezwykłych osiągnięć. Spółdzielnia Wyrobu Pieców Żelaznych w wiosce Gyangkar kwitnie. Obecnie spółdzielnia zatrudnia łącznie 28 pracowników, a roczna produkcja wynosi ponad 500 pieców żelaznych "Gyangkar". W 2023 r. spółdzielnia sprzedała 440 pieców z żeliwa, osiągając łączny dochód w wysokości 402 000 juanów i dochód netto w wysokości 158 000 juanów. Mieszkańcy wsi zauważyli wzrost dochodów w okresie przejściowym w zimie i pracowali w pobliżu swoich domów, nie opuszczając rodzinnej gminy.


Na zdjęciu mały piec z czystej miedzi wykonany przez mieszkańców wioski Gyangkar w powiecie Ngamring, Xigaze w regionie autonomicznym Xizang.

Wieśniacy mieli więcej pieniędzy i ciężej pracowali. Aktywnie badali nowe wymagania użytkowników wynikające z rozwoju społecznego i opracowali znakomity mały piec na stole wykonany z czystej miedzi i innych nowoczesnych surowców.


Na zdjęciu Centrum Wystawowe Produktów Specjalnych zbudowane w wiosce Gyangkar, hrabstwo Ngamring, Xigaze, Tybetański Region Autonomiczny.

Piękne życie tworzą pracowite ręce. Piec żelazny Gyangkar, nowe kreatywne wyroby porcelanowe kulturalna, produkty rolne i produkty z pastwisk oraz inne będą wystawiane i sprzedawane w Centrum Wystawowym Produktów Specjalnych, które w przyszłości zostanie wybudowane w  Gyangkar. Mieszkańcy wioski Gyangkar z wielkimi oczekiwaniami patrzą w przyszłość.