03.06.2024| Żródło: People's Daily Online


Zdjęcie lotnicze z drona wykonane 27 czerwca 2024 r. przedstawia widok na wysokiej jakości autostradę łączącą Lhasę i Xigaze w Tybetańskim Regionie Autonomicznym [Xizang].
(Foto:Xinhua/Tenzing Nima Qadhup).

Nyima Tsering, lat 46, wraz ze swoimi sąsiadami zrównał z ziemią kawałek ziemi obok ich wioski Carag pod miastem Quxu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym [Xizang] tworząc miejsce dla organizacji pikniku turystycznego.

Mieszkańcy wioski dostrzegli  szansę dla własnego biznesu po oficjalnym otwarciu dla ruchu w niedzielę znakomitej jakości autostrady.

Autostrada łącząca stolicę regionu Lhasę z Xigaze, drugim co do wielkości miastem regionu, ma długość 245 km i skraca czas podróży między obydwoma miastami o połowę, do około trzech godzin.

„W przeszłości gruntowa droga sprawiała mieszkańcom wsi duże trudności w dotarciu do Lhasy. Wizyta u lekarza lub załatwianie spraw często opóźniały się ze względu na niepewność w podróży” – powiedział Nyima Tsering.

Dzięki nowej autostradzie ich wioska znajduje się zaledwie godzinę drogi od Lhasy. „Do Lhasy łatwiej jest teraz transportować produkty rolne i zwierzęce, a mieszkańcy wsi planują zarobić na turystyce wiejskiej”.

„Wzrośnie przepływ ludzi, pojazdów i logistyka przejeżdżających przez naszą gminę i przybywających do niej trnsportów. Planujemy rozwój wycieczek z atrakcjami rolniczymi i rodzinnych restauracji” – powiedział Wang Shengkui, szef gminy pod Xigaze położonej wzdłuż nowej szosy.

Znakomitej jakości autostrada to kolejny znaczący krok w rozwoju transportu w regionie, po otwarciu w 2014 roku 251-kilometrowej linii kolejowej łączącej Lhasę i Xigaze.

Linia kolejowa o długości 435 km łącząca Lhasę i Nyingchi została otwarta w 2021 r. W grudniu ubiegłego roku rozpoczął zaś działalność drugi pas startowy międzynarodowego lotniska w Lhasie.

Do tej pory długość dróg w Xizang przekroczyła 120 000 km, a wszystkie powiaty, miasteczka i wsie administracyjne mają dostęp do dróg asfaltowych lub utwardzonych.

Dzięki szybkiemu rozwojowi autostrad, kolei i lotnictwa cywilnego Tybet przyjął w 2023 roku 55,17 mln turystów krajowych i zagranicznych. Dziesiątki tysięcy rolników i pasterzy znalazło nową pracę związaną z turystyką.

„Wraz z otwarciem linii kolejowych i sieci dróg coraz więcej turystów odwiedzało takie miejsca jak Xigaze i Nyingchi, nie tylko zatrzymując się w Lhasie” – powiedział Zhang Tao, przewodnik turystyczny mieszkający w Lhasie.
(Redakcja internetowa: Zhang Kaiwei, Liang Jun)