2019-03-18 Źródło: Xinhua

Władze lokalne powiatu Nyemo w Tybetańskim Regionie Autonomicznym poinformowały, że mieszkańcy rejonów zagrożonych ubóstwem będą mogli się z niego wyzwolić za pomocą tradycyjnego rzemiosła. W Nyemo uruchomiono cykl warsztatów poświęconych tradycyjnemu rzemiosłu.

Oczekuje się, że warsztaty będą promować zatrudnienie i pozwolą wydobyć się z ubóstwa, ponieważ ich uczestnicy uczą się wyrobu tradycyjnego rękodzieła tybetańskiego stanowiącego istotną część narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego, produkcji: kadzideł tybetańskich, serpentyn Nyemo sutra (buddyjskich flagg modlitewnych) oraz ręcznego grawerowania Pusum i papiernictwa Xoleg.

„Te warsztaty nie tylko na nowo wprowadzą tradycyjne rzemiosło pośród Tybetańczyków, ale także zwiększą ich dochody” - powiedział Long Zhigang, zastępca szefa regionalnego departamentu kultury.

Basang, członek lokalnej specjalistycznej spółdzielni papierniczej Xoleg, zarabia 3000 juanów (447 USD) miesięcznie,
odkąd trzy lata temu zaczął uczyć się rzemiosła od Cering Doje , prawdziwy mistrza i spadkobiercy narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego, mógł kupić  nowe meble i maszyny rolnicze dla swojej rodziny.

Grupa wolontariuszy składająca się z 25 mistrzów tradycyjnego rzemiosła przeprowadziła w powiecie
Nyemo zajęcia szkoleniowe z budżetem miliona juanów w roku 2018. Finansowanie tego przedsięwzięcia będzie kontynuowane także w tym roku.