27.03.2019 Źródło: China Tibet News

Tenzin Norbu (z prawej) instruuje pracownika swojej firmy jak uszyć tybetański chlebak. (Foto.China Tibet News/Lhapa Sangmo)

Tenzin Norbu, pomysłodawca i założyciel firmy rzemieślniczej tradycyjnych wyrobów tybetańskich Tibet Traditional Ethnic Handicrafts Co., Ltd., jest pochodzącym z ubogiej rodziny tybetańskim filantropem . Mówi o sobie tak: „Po roku w nauki na Politechnice Pekińskiej postanowiłem zrezygnować ze studiów i wróciłem do Tybetu. Na początku pracowałem w dużym przedsiębiorstwie państwowym w Lhasie. Nabrałem tam życiowego doświadczenia i wpadłem na pomysł założenia własnej firmy  produkującej wyroby rękodzieła  ludowego ”.

Jeden z pracowników zszywa tradycyjną zasłonę na drzwi. (Foto.China Tibet News/Lhapa Sangmoo)Położona w wiosce Dongkar w dystrykcie Doilungdeqen firma jest publicznym przedsiębiorstwem opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych, które zajmują się głównie projektowaniem, produkcją, przetwarzaniem i sprzedażą wyrobów tybetańskiego rękodzieła ludowego, takich jak tradycyjne tybetańskie zasłony drzwiowe , stroje i torby w stylu tybetańskim , które nie tylko pomogły niepełnosprawnym znacznie zwiększyć ich dochody, ale także wniosły pozytywny wkład w dzieło zachowania tradycyjnej kultury ludowej Tybetańczyków.

Projektant Konchok rozrysowywuje projekt wzorów tybetańskich zasłon drzwiowych. (Foto.China Tibet News/Lhapa Sangmo)


Pracownicy firmy uczą się  nowego stylu stroju tybetańskiego.(Foto.China Tibet News/Lhapa Sangmo)

Firma powstała w  2016 roku. Zapewnia ona miejsca pracy osobom  niepełnosprawnym zamieszkującym okoliczne osiedla i daje szanse na uzyskanie realnego dochodu. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 58 pracowników, a średni miesięczny dochód wśród nich wynosi około 3000 juanów, jest to kwota , która skutecznie rozwiązuje podstawowe problemy związane z wydatkami rodzinnymi osób niepełnosprawnych. Aby zapewnić pracownikom dobre warunki życia, firma wybudowała internat i stołówkę a wszystkie jej  budynki zapewniają dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Piękne wzory tradycyjnych tybetańskich zasłon na drzwi. (Foto.China Tibet News/Lhapa Sangmo)

Pod kierunkiem Tenzina Norbu coraz więcej osób niepełnosprawnych dzięki własnemu wysiłkowi może szczęśliwie układać sobie życie.