2019-03-31 Źródło: Od: Xinhua

W sobotę na rzece Jinsha, w ramach przygotowań do dalszych prac budowlanych do budowy elektrowni, oddano do użytku koferdam - tymczasową konstrukcję hydrotechniczną, rodzaj grobli.
Stacja hydroelektrowni Yebatan znajduje się na granicy powiatu Baiyu położonego w prowincji Syczuan i okręgu Konjo w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.
Po ukończeniu budowy będzie to największa elektrownia wodna w górnym biegu rzeki Jinsha.


Przy całkowitej zainstalowanej mocy 2240 MW elektrownia będzie w stanie wytwarzać około 10,2 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Projekt jest realizowany przez firmę China Huadian Corp., a całkowity koszt inwestycji wyniesie około 33,4 miliarda juanów (około 5 miliardów dolarów amerykańskich).
Wei Yongxin z Huadian Jinsha River Upstream Hydropower Development Co., Ltd. powiedział, że pierwszy blok energetyczny elektrowni ma zacząć działać w 2025 roku.Oczekuje się, że po uruchomieniu pierwszego bloku elektrowni wyeliminuje się konieczność spalania 3,99 mln ton węgla i zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 7,37 mln ton rocznie - powiedział Jia Zhongqi, inny przedstawiciel Huadian.
Aby chronić delikatny ekosystem wzdłuż górnego biegu rzeki Jinsha, w trakcie budowy elektrowni w projekty ochrony środowiska zostanie zainwestowane ponad 1,5 miliarda juanów, będą to między innymi  specjalne progi dla ryb i stacje hodowli ryb, dodał Jia.