Zagraniczni naukowcy i dziennikarze uczestniczący w Forum na temat rozwoju Tybetu byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli w stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego - Lhasie.

LHASA, 10 lipca (Xinhua) -

 Tybetański cud jest wynikiem ogromnego wysiłku ze strony chińskiego rządu wspierajacego przedsiębiorstwa produkcyjne, powiedział Mewati Sitaram Bholaram, starszy korespondent z indyjskiego „Mumbai Messenger”.

Infrastruktura w Tybecie osiągnęła poziom, który pozwala na to by obszar jego stał się integralną częścią chińskiej i światowej gospodarki. Tybet był zorientowany na szybkie tempo rozwoju charakterystyczne dla reszty Chin - dodał Mewati.

Ponad 130 naukowców, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji oraz dziennikarzy z ponad 30 krajów i regionów wzięło udział w dwudniowym Forum, które odbyło się w czwartek i piątek.

Forum, zorganizowane przez Biuro Informacji Rady Państwa i Tybetański Rząd Regionalny, skoncentrowane było na przedsiębiorczości i modernizacji przemysłu w Tybecie, zachowaniu tradycji, ochronie środowiska, infrastrukturze regionalnej i walce z ubóstwem.

Maksim Biełow rosyjski redaktor magazynu „China Pictorial Pekin” opisał rozwój Tybetu jako niemal niewyobrażalny. Pomimo surowego klimatu i ciężkiego terenu osiągnięto niesamowite rezultaty w zakresie systemu edukacji i zdrowia. Tybetańczycy, w tym mieszkańcy obszarów wiejskich Tybetu, korzystają z zadowalających warunków życia.

Stefano Vernole, badacz z włoskiego Centrum Edukacyjnego Eurasia-Mediterranean, powiedział, że Tybet jest zupełnie inny od tego, jaki był w 1950 roku. Tybetańczycy mają wolność, równość, godność i mogą cieszyć się owocami współczesnej cywilizacji. Rozwój i postęp w regionie odzwierciedlają wspólne aspiracje wszystkich grup etnicznych w Tybecie.

Farhana Paruk, badacz z Uniwersytetu Południowej Afryki stwierdziła, że rozwój gospodarczy i społeczny przeobraziły Tybet ze społeczności wiejskiej w rozwinięty region, tworzący lepsze warunki życia dla przeciętnych Tybetańczyków.

W 2015 roku dochód przypadający na osobę zamieszkującą miasta w regionie wynosiła 25,457 juanów (3.807 USD), w porównaniu z 565 juanów w 1978 roku, a wśród rolników i pasterzy w ubiegłym roku było 8,244 juanów, co daje według rządowych statystyk średni roczny wzrost o 12 procent.

Wielu zagranicznych ekspertów sugerowało sposoby rozwoju Tybetu.

Christine Davis, wiceprezes USA Asia Society, powiedziała, że Tybet może odgrywać ważną rolę w „Inicjatywie pasów i dróg”, ponieważ łączy pozostałe prowincje Chin z Azją Południową, Azją Środkową i innymi regionami.

Thanong Khanthong z Tajlandzkiej Stacji Narodowej, powiedział, że rząd powinien położyć większy nacisk na rozwój zrównoważonej turystyki. "To nie tylko zwiększy dochody Tybetańczyków, ale będzie promować regionalny wzrost gospodarczy".

Jego pogląd podzielał Maksim Bełow, który podał Rosję za przykład. Coraz więcej Rosjan chce odwiedzić Tybet, ale nie ma bezpośrednich lotów łączących Moskwę i Lhasę.

"Obecnie turyści z Rosji muszą lecieć do Pekinu i przesiąść się by dotrzeć do Lhasy," . "Mam nadzieję, że bezpośrednie loty z Moskwy do Lhasy będą uruchomione już wkrótce."

Dwudniowe Forum z udziałem ponad 130 naukowców, urzędników i korespondentów z ponad 30 krajów i regionów  przyjęło dokument pod nazwą „Porozumienie z Lhasy 2016”("2016.Lhasa Consensus").