2020-02-09, Autor: Palden Nyima, Źródło: China Daily

Wieśniaczka z telefonem komórkowym podczas Święta Rozpoczęcia Orki w wiosce Menzhonggang  w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, 16 marca 2019 r. [Zdjęcie / Xinhua]

China Tibet News poinformował w piątek, że Tybetański Region Autonomiczny aktywnie promuje obniżkę opłat za transmisję danych w sieci telefonii komórkowej i za przyspieszenie prędkości Internetu.

Według regionalnej administracji ds. komunikacji średnia opłata za korzystanie z danych mobilnych wyniosła w Regionie 5,5 juana (0,79 USD) za gigabajt (GB) w 2019 r., co oznacza spadek o 73,4 procent rok do roku.

W ubiegłym roku Tybet zajął najwyższe miejsce w Chinach pod względem redukcji opłat za przesyłanie danych w telefonach komórkowych.

W 2019 r. Region kontynuował wdrażanie ukierunkowanych usług obniżania opłat za transmisję danych w telefonii komórkowej dla zubożałych mieszkańców obszarów wiejskich, ze zniżek skorzystało 73 618 gospodarstw domowych Regionu.

W ciągu ostatnich kilku lat władze TRA ciężko pracowały, aby zapewnić lepsze usługi komunikacyjne na obszarach wiejskich. Według administracji, na różne projekty komunikacyjne w latach 2016-2019 wydano około 3 miliardów juanów (428,5 miliona dolarów).

Dzięki nowym inwestycjom zbudowano nowy kabel optyczny o długości 20 km. Liczba stacji bazowych telefonów komórkowych osiągnęła 50 000, a ponad 98 procent wiosek w TRA jest połączonych z sieciami 4G, światłowodami i szerokopasmowymi usługami internetowymi w ciągu roku.

Wraz z innymi prowincjami region zakończył realizację zadania wyznaczonego na rok 2019 zasięgu telekomunikacyjnego na obszarach wiejskich, znacznie przy tym wyprzedzając harmonogram nakreślony w XII  Krajowym Planie Pięcioletnim (2016–2020).

Rozwój komunikacji w Tybecie przyczynił się również do wzrostu zatrudnienia w regionie w 2019 r., zapewniając 220 absolwentom szkół wyższych możliwość pracy w powiązanych branżach.