2020-03-03 Autor: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cn


Lotnisko Lhasa Gonggar [Foto: Chinanews.com]

Jak poinformowała agencja China News Service, w niedzielę, 1 marca lotnictwo cywilne Tybetu obchodziło 55  rocznicę powstania.

Według informacji przekazanych przez tybetański  oddział Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin pierwszy lotniczy pas startowy w Tybecie został zbudowany w 1956 r.  północnej części regionu Damshung na wysokości 4230 metrów nad poziomem, a później w 1965 r. otwarto połączenie lotnicze z Pekinu do Lhasy, co oznaczało początek lotnictwa cywilnego w Tybecie.

W ciągu 55 lat liczba portów lotniczych w Tybecie wzrosła z jednego do pięciu, a liczba tras lotniczych do 103, umożliwiając dogodne połączenia między Tybetem a 51 miastami. Liczba pasażerów przewożonych samolotami pasażerów przekroczyła 5,72 miliona.

Według informacji przekazanych przez Administrację Lotniczą w ciągu najbliższych pięciu lat w Tybetańskim Regionie Autonomicznym powstaną trzy porty lotnicze i jeden nowy pas startowy, a stworzenie systemu inteligentnych portów lotniczych przyniesie korzyści jeszcze większej liczbie obywateli.