Zhi Xinghua, China Tibet 2016-08-25

20 sierpnia w Lhasie, odbyła się ceremonia wręczenia tybetańskich  nagród w dziedzinie filmu, TV i animacji. Podczas uroczystości padła deklaracja, że Tybet wyprodukuje kreskówkę – film animowany o legendarnym królu Gesarze, poinformowano także, że  projekt ten uzyskał status projektu  specjalnego wspieranego finansowo budżetu kultury Chin na rok  2016.

„Król Gesar” to epicka tybetańska opowieść oparta na starych podaniach ludowych, legendach, pieśniach i przysłowiach. Reprezentująca najwyższe osiągnięcie starożytnej kultury Tybetu jest znana na świecie jako „orientalna epika homerycka”. Podanie to w 2009 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego.

Wcześniej podobne filmy rysunkowe były produkowane przez różne firmy tybetańskie w Qinghai, Gansu, Sichuan, Yunnan i Pekinie. Żaden  z nich nie posiada jednak potrzebnej siły oddziaływania, stwierdził Dziampel Bartso, badacz literatury mniejszości w Instytutucie Badawczym Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i dyrektor Cetrum Badawczego Króla Gesar: "Z jednej strony, integracja zasobów jest niewystarczająca, z drugiej brakuje silnych funduszy inwestycyjnych. Teraz naród i samorząd po równo zapewniają wystarczające wsparcie ochrony tradycyjnej tybetańskiej kultury. "

Numu, kustosz Biblioteki Tybetu, twierdzi, że Tybet stworzył niepowtarzalną tradycyjną kulturę za sprawą wielowiekowej integracji narodowej, zatem ma zasoby do tworzenia przemysłu telewizyjnego i animacji. Teraz w początkowej fazie rozwoju, Tybet wciąż musi integrować i odkrywać tradycyjną tybetańską kulturę, tak aby stała  się on własnością  globalną.

Uruchomiono pierwszą fazę projektu, główne prace skupiają się wokół dwóch opowieści „Aku Tenpa”, „Srongtsen Gampo” i ośmiu oper tybetańskich. Na początku przewidywano, że na produkcję kreskówki „Król Gesar” przeznaczy się milion juanów a typy oryginalnych postaci filmowych zostaną wybrane wśród ludności Tybetu.