Źródło: Xinhua
Ministerstwo Kultury zgodziło się zbudować w północno-zachodniej prowincji Qinghai w Chinach eksperymentalną strefę aby chronić tybetańskie dziedzictwo ekologiczne i kulturowe.
Według Wang Dongmei, szefa Biura Kultury i Sportu w Yushu w prowincji Qinghai, strefa obejmie miasto Yushu i sąsiednie powiaty. Na liście ochrony strefy jest materialne i kulturowe dziedzictwo Tybetańczyków zamieszkujących obszar Sanjiangyuan, który obejmuje górny bieg rzeki Jangcy, oraz rzek Żółtej i Lancang (Mekong), powiedział Wang.
W Yushu znajduje się  siedem pomników kultury  o znaczeniu ogólnonarodowym kultury, 29 pomników kultury  o znaczeniu prowincjonalnym, jak również dwie historyczne wsie. Miejscowe piosenki i tańce, stroje mniejszości etnicznych i techniki kucia metalu znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa w Chin.
Wang powiedział Xinhua, że Yushu ma na liście jedenaście pozycji obejmujący  narodowe dziedzictwo niematerialne i 24 narodowych "skarbów kultury."
"Strefa eksperymentalna pomoże zwiększyć ochronę tybetańskiej kultury i środowiska naturalnego jako całości i przyczyni się  do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i gospodarki," powiedział Tsering Teg, gubernator Yushu.
Yushu ocalało w czasie trzęsienia ziemi sile 7,1 stopnia , które nawiedziło region w dniu 14 kwietnia 2010. Skutkami trzęsienia ziemi zostało wówczas dotkniętych  246 800 osób, 2220 osób poniosło śmierć, a ponad 100 tysięcy pozbawionych zostało dachu na d głową.

Redaktor: Liuxin