04-18-2017    Źródło: China Daily za: www.en.tibetol.cn
Z powodu coraz większej dostępności papieru sztuka tradycyjnego pisania na drewnianych tabliczkach straciła na znaczeniu około dwie dekady temu - dziś jednak przeżywa nieoczekiwany renesans.
Drewniane tabliczki, zwane w języku tybetańskim "jangshing", nie mogą zaoferować takiej samej wygody jak książka do ćwiczeń, ale należą do starożytnej tradycji pisania, która liczy setki lat.
"W popularnych szkołach tybetańskich pisanie na drewnianych tabliczkach zanikło 20 lat temu wraz z powszechnym wykorzystaniem książek do ćwiczeń, w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy jego jego odrodzenie" – mówi Tashi Phuntsok, wykładowca Uniwersytetu Tybetańskiego i jeden z założycieli firmy Yakgu Children Culture, która sprzedaje tradycyjne tybetańskie drewniane tabliczki do pisania za pośrednictwem aplikacji WeChat.

"Upowszechnienie się komputera jest kolejnym czynnikiem wypierającym tradycyjną drewnianą tabliczkę do pisania, to również jeden z czynników upadku kaligrafii tybetańskiej".
Tashi pamięta swoje ćwiczenie kaligrafii na drewnianej tabliczce w szkole podstawowej i uważa, że ważne jest, aby uczniowie zapoznali się z tradycyjną metodą, której używały całe pokolenia słynnych tybetańskich kaligrafów.
"Rząd przyczynia się w znacznym stopniu do zachowania i kontynuacji kultury, ale oficjalne poparcie nie wystarczy: także pojedyncze osoby muszą wzmóc swoje wysiłki w tej mierze" - dodaje.
"Projekty i kształty tabliczek, które produkujemy, muszą spełniać potrzeby i standardy estetyczne współczesnych dzieci tybetańskich, ale także odzwierciedlać tradycję".
Tabliczki do pisania produkowane przez Yakgu Children Culture są wykonane z materiałów naturalnych, a atrament, który jest niezbędny do pisania produkuje się z popiołu z jęczmienia i brązowego cukru - czystszej alternatywy dla popiołu drzewnego z drewna sandałowego i serwatki powstałej przy produkcji sera, których w Tybecie tradycyjnie używano do wyrobu tuszu, powiedział Tashi.
Uważa on, że niedawny wzrost popularności wśród dzieci deseczek do pisania spowodowany jest wzrostem zainteresowania młodzieży wykształceniem akademickim.
"Liczba nauczanych przedmiotów wzrosła, podobnie jak ilość prac domowych, a mimo to coraz większa liczba uczniów decyduje się uczyć się pisać przy pomocy drewnianych tabliczek", stwierdził Tashi.
Powiedział, że on i jego koledzy wprowadzili swoje tabliczki do licznych szkół podstawowych i przedszkoli tybetańskich, co potwierdza, że wzrasta popyt na tradycyjne wyroby piśmienne.
W ostatnim czasie, w celu zwiększenia zainteresowania dzieci starą sztuką pisania, firma zorganizowała również wystawę kaligrafii tybetańskiej.
W całym regionie w szkołach podstawowych zebrano ponad 1000 uczniowskich prac kaligraficznych, a ponad 100 nagrodzonych wystawiono w Tybetańskim Muzeum Sztuki Masowej na trwającej siedem dni wystawie.
W przedsięwzięciu uczestniczył także instruktor kaligrafii tybetańskiej, który pragnącym wziąć udział w szkoleniu oferował pokazy i naukę.
"Pewna dziewczyna przychodziła na kurs codziennie przez sześć z siedmiu dni i powiedziała, że jej pismo wyraźnie się poprawiło", powiedział Tashi.
Oprócz promowania używania do pisania tybetańskich drewnianych tabliczek, firma Tashi za pośrednictwem jej oficjalnego konta WeChat dystrybuuje również darmowe materiały, takie jak tradycyjne pieśni tybetańskie, opowieści ludowe i artykuły o Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Ich konto na WeChat ma ponad 20 000 użytkowników.
W ciągu sześciu miesięcy od wejścia na rynek sprzedano już ponad 1000 tabliczek do pisania marki Yakgu Children Culture a firma otrzymała wiele telefonów z zapytaniami o jej produkty.
Tashi ma teraz nadzieję, że wzrost zainteresowania drewnianą tabliczką do pisania przyczyni się do budowy lepszego świata.
"Korzystanie z drewnianych tabliczek może pomóc zaoszczędzić papier i uczyć pięknego pisma ręcznego", powiedział.