Na podstawie artykułu:Chen Man, Kangba TV
Na początku listopada w Akademii Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie odbyła się Wystawa Dziedzictwa Kultury Niematerialnej. W wystawie wzięli udział rzemieślnicy z prowincji Qinghai, Yunnan, Hunan, Pekinu i wielu innych miejsc.


Phurbu Drolma przy stoisku ze swoimi pracami. (Zdjęcie / Yang Yueyun)

Phurbu Drolma pochodzi z tybetańskiej prefektury Yushu w prowincji Qinghai. Jako mistrzyni lokalnej techniki wypukłego haftu Thangka i tybetańskiej sztuki odzieżowej przedstawiła na wystawie kilka ręcznie wykonanych tybetańskich ubrań, wełnianych kapci i worków na długopisy.


Wełniana torba na przybory do pisania wykonana przez Phurbu Drolma. (Zdjęcie / Yang Yueyun)

Regionalne tybetańskie ubrania Drolmy wykonane są tradycyjnymi technikami przy użyciu klasycznych materiałów i wzorów. Ich niezwykła kolorystyka i wysokie umiejętności projektantki sprawiły, że spotkały się one z uznaniem wielu odwiedzających.


Jaskrawe i delikatne wzory ubrań tybetańskich. (Zdjęcie / Yang Yueyun)

Drolma urodziła się w 1971 roku w rodzinie pasterza w Yushu. Jej matka jest krawcową samoukiem i zwykle szyje sąsiadom ubrania za darmo. Jej ojciec jest także lekarzem medycyny tybetańskiej, a w wolnych chwilach zajmuje się malowaniem obrazów Thangka.W rodzinie Drolmy jest dziewięcioro dzieci, a trzy córki, w tym Drolma, zajęło się  krawiectwem.
Thangka poświęcona Sakyumuni zrealizowana przez Drolmę techniką haftu wypukłego została uznania w lipcu 2017 roku za największy haftowany obraz Thangka na świecie, ma 123m długości i szerokości 87m szerokości.
Jako jedyna kontynuatorka techniki wypukłego haftu Thangka w regionie Drolma i jej współpracownicy poświęcili obrazowi dziewięć lat, to dzieło przyniosło Drolmie największą satysfakcję.


Phurbu Drolma odpowiada na pytania odwiedzających wystawę. (Zdjęcie / Yang Yueyun)

Drolma ceni wiedzę. Ponieważ po raz pierwszy przyjechała do Pekinu, cieszy się że przy tej tej okazji nauczy się wiele od spotykanych mistrzów. Podczas swojej wizyty w Zakazanym Mieście miała okazję zapoznać się z wytworami różnych kultur i regionów.

"Szczęście" obraz namalowany przez córkę Phurbu Drolmy. (Photo / Phurbu Drolma)

Mąż Drolmy zmarł zostawiając ją z sześciorgiem dzieci. Jedyna wśród nich córka ma 16 lat i uczy się w liceum. Potrafi samodzielnie projektować ubrania i zazwyczaj pomaga Drolmie podczas wakacji. Drolma chce przekazać swoje umiejętności następnym pokoleniom i promować je wśród większej liczby osób.
"Ludzie przeminą a rzemiosło nigdy” mówi Drolma.