2017-12-09 Autor: Chen Man Źródło: Kangba TV

Na fotografii miniaturowe obrazy Thangka . (Photo / Yang Yanmin)

Thangka jest specyficzną dla kultury tybetańskiej techniką i formą malarstwa. Pigmenty do farb, którymi się je maluje, są wytwarza się przy użyciu cennych minerałów: złota, srebra, pereł i agatów oraz roślin takich jak szafranowe krokusy, rabarbar lekarski (rheum officinale) i indygo. Kolory obrazów Thangka, stworzone przy użyciu naturalnych pigmentów, lśnią wyraźnie nawet po setkach lat.
Uznawane za "encyklopedię" Tybetańczyków obrazy Thangka stanowią również cenną niematerialną spuściznę kultury w sztuce ludowej Chin.

Shawu Dordje rozpoczął naukę malarstwa w dzieciństwie i od ponad 30 lat zajmuje Thangką. Stworzył wiele znakomitych obrazów Thangka, w tym rzadko spotykane obrazy wielkoformatowe  i miniaturowe.


Na fotografii Shawu Dordje, tybetański malarz Thangki, prezentujący swoją twórczość. (Photo / Yang Yanmin)

"Namalowanie miniaturowego obrazu Thangka zajmuje mi od trzech do czterech dni. Im mniejsza jest Thangka, tym malarz napotyka więcej trudności. Wysilona praca wszystkich pięciu zmysłów przy tworzeniu miniaturowych obrazów Thangka wymaga od malarza wielkiego doświadczenia. Osoba, która ma mniej niż 30 lat doświadczenia malarskiego może nie ukończyć miniaturowej Thangki "- mówi Shawu Dordje pokazując miniaturowy obraz, który ma rozmiar pudełka zapałek.
Najmniejsza niespójność, brak równowagi w wykorzystaniu pięciu ludzkich zmysłów w ostatecznym rozrachunku wpływa na ostateczny poziom malarski miniaturowej Thangki.

W porównaniu do zwykłej Thangki, miniaturowa wymaga ogromnej pracy nad detalem, co stawia przed malarzem szczególne wymogi warsztatowe.
Po oprawieniu w delikatne srebrne pudełko, miniaturowy obraz Thangka można nosić jako religijne akcesorium lub powiesić w domu lub samochodzie jako symbol bezpieczeństwa i pomyślności.
W porównaniu do obrazów standardowej wielkości, miniaturowa Thangka jest o wiele tańsza i ma wartość kolekcjonerską.

Aby zachować dla przyszłości ten oryginalny przejaw niematerialnego dziedzictwa kultury tybetańskiej, Shawu Dordje prowadzi szkółkę malarską. Wykształcił ponad 300 malarzy, niektórzy z nich stali się już mistrzami w swojej profesji.