2018-03-12 Źródło: Xinhua
W sobotę, 10 marca odbędzie się w Nowym Jorku premiera nowego filmu chińskiego reżysera Zhanga Wei "Tybetańska ballada".

Film, który opowiada o czworgu niedowidzących dzieci Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, przeżywających prwdziwą odyseję w trakcie próby realizacji swoich swoich marzeń, zostanie zaprezentowany w Centrum Biblioteki Bronx i w Bibliotece Mid-Manhattan w niedzielę, w Lehman College i Marlene Meyerson JCC Manhattan we wtorek a w Muzeum Sztuki Nowoczesnej we środę.
Te projekcje są częścią X Dorocznego Festiwalu Filmowego ReelAbilities, największego festiwalu promującego uświadamianie  i integrację poprzez opowieści i ekspresję artystyczną osób o różnych talentach.

Opierając się na autentycznych wydarzeniach, "Tybetańska ballada" opowiada o czworgu tybetańskich dzieci - Thupten, Sonam, Kelsang i Droma - osiągających swoje marzenia wbrew wszelkim przeciwnościom losu.
Thupten jest 10-letnim chłopcem, niedowidzącym na jedno i niewidzącym na drugie oko. Jego lekarz twierdzi, że grozi mu całkowita utrata widzenia ale może poddać się operacji, która daje 50 procent szans na uratowanie jego wzroku. Nauczyciel Thuptena jest nieugięty i przekonuje, że powinien natychmiast poddać się  operacji ale Thupten boi się i chce zobaczyć świat zanim jego życie pogrąży się w całkowitej ciemności.


Plakat do filmu "Tybetańska ballada". [Photo / Mtime]

Wraz z trzema przyjaciółmi, którzy również cierpią na ślepotę, Thupten wyrusza w podróż pełną ekscytujących przygód. Wspólnie decydują się na wyjazd do Shenzhen w prowincji Guangdong w południowym Chinach, miasta położonego w odległości ponad 3700 km od stolicy Tybetu Lhasy. Wybierają Shenzhen, ponieważ Kelsang, najmłodszy z czworga dzieci, mierzy odległość na mapie swoim ramieniem i uświadamia sobie, że jego łokieć decyduje o kierunku podróży.
Podczas eskapady Thupten staje się  przywódcą grupy, ponieważ mimo złego wzroku jest jedynym spośród nich, który widzi wszystko.
Powodem decyzji dzieci, aby wybrać się  do Shenzhen jest ich miłość do muzyki. Wszyscy są utalentowani i pragną z całego serca zaśpiewać przed swoimi rodakami, uczestnicząc w reality show w Shenzhen.
Podróż tej czwórki jest naprawdę zabawna ale również niebezpieczna. Na szczęście pomoc jest zawsze na wyciągnięcie ręki, a to w postaci rodziny nomadów, pasterza, klubu motocyklowego czy asystenta producenta telewizyjnego.

Film jest inspirowany prawdziwą historią. W 2010 roku dziewięcioro tybetańskich dzieci śpiewało na scenie chińskiej edycji reality show „Mam talent” („China's Got Talent”) , nadawanego na antenie ogólnochińskiej. Śpiewacy wieku od 10 do 13 lat byli uczniami szkoły dla niewidomych dzieci w Lhasie, za swoje czyste i młodzieńcze głosy uzyskali uznanie od czterech sędziów i aplauz publiczności zebranej w studio.
Film "Tybetańska ballada" zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dziecięcego na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Chinach w listopadzie 2017 roku. Nominacje do nagród uzyskał na 17 różnych międzynarodowych festiwalach dla dzieci w Niemczech, Kanadzie, Japonii, Grecji, Australii i Indiach.