2020-08-05 Autorzy: Palden Nyima i Daqiong  Źródło: chinadaily.com.cn


Chłopcy grający w piłkę nożną w wiosce Tsachukha w tybetańskim okręgu Damszung. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Uznając, że wysokie koszty leczenia chorób są jednym z głównych czynników stojących za ubóstwem, Tybetański Region Autonomiczny zapewnia wsparcie osobom cierpiącym na poważne choroby i czyni z tej pomocy,poza przesiedleniami,które spełniają najważniejszą rolę, kluczowy element działań na rzecz zmniejszania ubóstwa w regionie.

Większość projektów przesiedleń dotyczy problemów związanych z życiem na bardzo dużych wysokościach - miejscach nieodpowiednich dla ludzi. Jednak szczególny projekt przesiedleńczy w wiosce Tsachukha w okręgu Damshung w Lhasie bezpośrednio pomaga rodzinom w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych.

Inwestycja w wysokości ponad 96 milionów juanów (14 milionów dolarów) obejmuje ponad 600 osób w 150 gospodarstwach domowych, które zostały przeniesione z prefektury Ngari oraz miast Nagchu i Chamdo.

 
Dzieci z wioski Tsachukha w tybetańskim okręgu Damszung rozmawiają z fotografem [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Wiejski urzędnik Dekyi Pedron powiedział, że spośród mieszkańców, którzy zostali przesiedleni do Tsaczukha w 2017 roku, 204 cierpiało na zapalenie stawów i przez ostatnie trzy lata było leczonych bezpłatnie przez profesjonalnych tybetańskich lekarzy.

„Na niższej wysokości i przy lepszych usługach publicznych nowa lokalizacja może lepiej spełniać ich wymagania zdrowotne” - powiedział Dekyi Pedron. „Mogą z łatwością uzyskać pomoc medyczną w tybetańskim ośrodku terapii ziołowej w ich wiosce”.

Wioska znajduje się w pobliżu naturalnego gorącego źródła, które uważa się za pomocne w chorobach takich jak np. artretyzm - powiedział.

Wangdrak, mieszkaniec wioski, przyznał, że lubi mieszkać w nowej lokalizacji ze względu na dostępne usługi zdrowotne, edukacyjne i transportowe.

„Wcześniej moja rodzina mieszkała w rejonie koczowniczym, gdzie średnia wysokość wynosi 5000 m npm. Moja żona cierpiała na ostry artretyzm” - powiedział Wangdrak.

„Rok temu nie mogła normalnie chodzić, ale jej sytuacja bardzo się poprawiła w ostatnich latach dzięki zapewnionej tu opiece. Niemal w każdej chwili może udać się do lekarza i otrzymać lekarstwa, a także skorzystać z masaży, akupunktury i kąpieli ziołowych”.
Teraz może nie tylko chodzić, ale także pracować. Dodał, że prowadzi w domu mały sklep spożywczy.

 
Pewna para ma mały sklep spożywczy w swoim domu w Tsachukhaw tybetańskim okręgu Damszung rozmawiają z fotografem [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Mieszkańcy wioski Tsachukha mają dostęp do szeregu usług, w tym opieki medycznej i transportu publicznego [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]