2021-01-12, Autor: Palden Nyima i Daqiong, Źródło: chinadaily.com.cn

 

  Szpital Przyjaźni Chińsko-Japońskiej w Pekinie. Wspólne zdjęcie pielęgniarki przełożonej Yan Li'e z tybetańskimi zakonnicami. Yan współpracując z Aid-Tibet od dwóch lat wspomaga Społeczne Centrum Zdrowia Barkor w Lhasie.

Program pomocy medycznej Aid-Tibet od czasu jego uruchomienia w 2015 roku odniósł wielkie sukcesy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Obecnie dzięki niemu w  szpitalach TRA można leczyć prawie 400 poważnych chorób bez konieczności opuszczania  Tybetu w poszukiwaniu pomocy medycznej.

Od uruchomienia programu Aid-Tibet w 2015 r. w jego ramach uratowano życie tysięcy ludzi i wyszkolono wielu miejscowych lekarzy.

Według Komisji Zdrowia TRA, dzięki pomocy kierownictw ośmiu głównych szpitali w Pekinie i kierownictw 65 czołowych szpitali z całych Chin, siedem kluczowych szpitali w Tybecie odnotowało ogromny postęp swoim w rozwoju.

Komisji Zdrowia TRA poinformowała także, w ciągu ostatnich pięciu lat program medyczny Aid-Tibet wspomógł ponad 2000 miejscowych medyków a ponad 1000 uzyskało awanse zawodowe.

Ponadto, dzięki wsparciu 65 szpitali Aid-Tibet, w kluczowych szpitalach Tybetu utworzono 164 nowe oddziały szpitalne. W Regionie powstało 85 wiodących oddziałów, w tym specjalizujących się w leczeniu chorób układu krążenia, ginekologii, położnictwa, pediatrii i ortopedii.

Wspólnotowe centrum opieki zdrowotnej w Barkor. Yan Li'e, główna pielęgniarka Chińsko-Japońskiego Szpitala Przyjaźni,
wraz z tybetańskim personelem medycznym w Centrum serwisowym w Lhasie, gdzie Yan od dwóch lat współpracuje z Aid-Tybet.

Yan Li'e, wraz z piętnastoma innymi pracownikami medycznymi Aid-Tibet pracującymi dla programu, od dwóch lat wspomaga Społeczne Centrum Zdrowia Barkor w Lhasie. „Jestem dumna i zadowolona, ​​że ​​pracowałem w Tybecie przez ostatnie dwa lata i bardzo zadowolona, widząc, jak wielka nastąpiła poprawa i jakich osiągnięć dokonano” - powiedziała.

„Myślę, że od samego początku bardzo ważna była dobra komunikacja z miejscowym personelem  medycznym. Poznając się lepiej, możemy zorientować się, jakie mają potrzeby, a znając je, wiemy co możemy dla nich zrobić”.

Yan powiedziała, że w ciągu ostatnich dwóch lat zespół medyczny przeprowadził 190 sesji szkoleniowych dla personelu miejscowych szpitali, co znacznie wykracza poza cel wyznaczony przez Narodową Komisję Zdrowia.

Tao Yongkanga, lekarz Społecznego Centrum Zdrowia Barkor w Lhasie podczas badania pacjenta

Yan wyraziła opinię, że najważniejsze i najbardziej efektywne ze wszystkich przeprowadzonych szkoleń było szkolenie z ratownictwa w nagłych wypadkach. Umiejętność ratowania życia w nieprzewidzianych sytuacjach, jest bardzo ważne, dlatego od wszystkich 21 pracowników Centrum oczekiwano zapoznania się z obowiązującymi instrukcjami i obowiązkowego uczestnictwa w ćwiczeniach.
Szkolenia nie mogły odbywać się bez specjalistycznego sprzętu medycznego, który ośrodek otrzymał od zespołu Tibet-Aid. W procesie szkolenia uwzględniono echokardiografię oraz monitorowanie serca płodu. Dzięki wizytom domowym, trwającym dwa lata, zespół medyczny Tibet-Aid zaprzyjaźnił się z okolicznymi mieskańcami. Pewna starsza Tybetanka o imieniu Tsamla, przyjmowała gości  podając zawsze tybetańską herbatę z masłem i cukierki.

Yan jest zachwycona zachowaniem Tybetańczyków, co podkreśliła słowami: „Nie bardzo wiem, jak opisać ten związek, poza tym, że mówię, że to właśnie nazywamy prawdziwą miłością”.