Źródło: Xinhua

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu w Chinach starożytnymi terapiami zioławymi całkowita wartość produkcji tradycyjnych tybetańskich lekarstw przekroczyła 1,3 mld juanów (201 milionów dolarów USA).

W Tybetańskim Regionie Autonomicznym działa 18 firm farmaceutycznych, w tym dwie spółki publiczne, poinformowała we wtorek Tybetańska Regionalna Komisja Zdrowia.

Jak podała Komisja w raporcie przekazanym po spotkaniu na temat rozwoju medycyny tybetańskiej w Lhasie wszystkim firmom zostały przyznane certyfikaty Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla produktów farmaceutycznych.

Raport publikuje dochody Qizheng Tibet Medicine Co Ltd, wiodącej marki znanej z produkcji plastrów i maści dla uśmierzenia bólów reumatycznych.

Zgodnie z  raportem rocznym Qizheng odnotował 950 mln juanów (147 mln dolarów USA) przychodów ze sprzedaży w ubiegłym roku, a zysk netto wyniósł 238 mln juanów (36.84 milionów dolarów USA).

Mówi się że firma sprzedała ponad 20000 tradycyjnych leków tybetańskich do ponad 22000 instytucji medycznych w całych Chinach.

"Leki tybetańskie składają się z rzadkich ziół, które rosną tylko na dużych wysokościach i przy odpowiedniej ekspozycji  słonecznej", powiedział Nima Cering, prezes Kolegium Medycyny Tybetańskiej w Lhassie.

Powiedział, iż wiele tradycyjnych metod leczenia okazało się skuteczne w leczeniu chorób przewlekłych i skomplikowanych.

"Starożytne tybetańskie praktyki medyczne, takie jak na przykład upuszczanie krwi i kąpiele ziołowe, są skuteczne w łagodzeniu reumatycznego zapalenia stawów, chorób układu krążenia i naczyń mózgowych, jak również przewlekłych chorób układu pokarmowego."

Z powodu efektów jakie osiąga, medycyna tybetańska znalazła przychylność wśród lekarzy i pacjentów w wielu innych częściach Chin.

Jedna z największych aptek w Lhassie znajduje się w pobliżu Pałacu Potala i jest zawsze zatłoczona, pełna klientów w tym turystów z innych prowincji Chin. "Turyści z chińskiego interioru stanowią od 15 do 20 procent naszych klientów", powiedział kierownik apteki Ma Shaobu.

Wśród najlepiej sprzedających się produktów są plastry na reumatyzm Qizheng i pigułki na udar mózgu.

Medycyna tybetańska, znana w tybecie jako " "Sowa Rigpa", ma co najmniej 2300 lat. Miały na nią wpływ tradycyjna medycyna chińska, indyjska oraz arabska i jest praktykowana głównie w Tybecie i regionie Himalajów.

Medycyna tybetańska w terapii używa ziół, minerałów, czasami owadów i części zwierząt. W 2006 roku ostała wpisana na listę narodowego dziedzictwa kultury niematerialnej Chin.