08-02-2021 Źródło: Xinhua.

 

21 listopada 2019 r. Pekin. Specjalista demonstruje działanie technologii telemedycznej obsługiwanej przez Robota 5G podczas Światowej Konwencji 5G w 2019 roku. (Autor: Peng Ziyang)

 

Lhasa, 8 lutego 2019 roku. Przy pomocy robota zasilanego 5G, w niedzielę 7 lutego, w regionalnym szpitalu przeprowadzono badanie ultrasonograficzne pacjenta przebywającego w tym czasie w hrabstwie Nyainrong oddalonym o 400 km od miejsca badania. Lekarze w tybetańskim szpitalu w Lhasie operowali ramieniem robota za pośrednictwem sieci 5G, aby przeskanować pacjentkę. Kobieta cierpiała na obrzęk poporodowy, przebywała w szpitalu Nyainrong County. Medycy wykorzystali obrazy ultrasonograficzne w czasie rzeczywistym do postawienia diagnozy. Okazało się, że pacjentka cierpi na surowiczy wysięk w jamie ustnej.
Było to pierwsze badanie ultrasonograficzne wspomagane robotem przeprowadzone w Tybecie. W Lhasie leczyli również pacjenta, z użyciem robota 5G, co pomogło skrócić czas diagnozy i leczenia z dwóch dni do zaledwie 10 minut. Chen Hu wicedyrektor wykonawczy szpitala w Tybecie dodał, że pacjent starał się o przeniesienie do bardziej zaawansowanej placówki leczniczej, ale ostateczna decyzja pokazała czego można dokonać przy postępie i rozwoju technologii. Lokalne władze w Tybecie rozwijają telemedycynę opartą na 5G. Chcą zapewniać lepsze usługi medyczne swoim mieszkańcom, zwłaszcza tym z odległych obszarów o ograniczonych zasobach medycznych.