Xinhua 2016-09-12

Chińscy naukowcy opracowali substytut dla dziko rosnącego grzyba gąsienicowego - rzadkiej tybetańskiej rośliny znanej ze swoich właściwości walki z chorobą raka.

Departament Nauki Prowincji Qinghai w Północno-Zachodnich Chinach potwierdził w piątek, że po 11 latach badań, naukowcy mogą wyodrębniać i hodować strzępki (HYPHA) grzyba gąsienicowego oraz produkować jego sztuczny substytut.

"Badania były sponsorowane przez rząd prowincji, który ma na celu powstrzymanie wyczerpywania się zasobów i zanik dzikich grzybów i ziół ", powiedział Zhang Chaoyuan, zastępca dyrektora Departamentu nauki.

Malutkie łodygi grzybów, znanych w Chinach jako "zimowe robaki,letnią trawą", sprzedawane są na wagę złota, nawet w  najbliższej miejscowości od miejsca jego występowania na płaskowyżu. Dziki grzyb jest ważnym źródłem dochodów dla Tybetańczyków mieszkających w tym regionie.

Jednak nadmierne zbiory grzybów, które mają dlugi cykl wzrostu, doprowadziły do poważnego naruszenia delikatnej równowagi ekologicznej środowiska w regionie.

Zhang poinformował, że naukowcy zebrali dzikie grzyby w tybetańskiej prefekturze Yushu, położonej 4800 metrów nad poziomem morza, i wykorzystali je do wyprodukowania sztucznego zamiennika, który również posiada lecznicze właściwości medyczne.

Rosnący jedynie w Qinghai na Wyżynie Tybetańskiej, grzyb gąsienicowy ma podobno własściwości zwalczające raka i wzmacnia system odpornościowy.

Podczas procesu sztucznej hodowli naukowcy usuwali zbędne części i wyizolowali pojedyncze cenne grzyby - Cordyceps sinensis (Hirsutella sinensis).

Zhang powiedział, że rząd zapewnia wsparcie finansowe i techniczne projektu, w ramach którego rocznie będzie produkowanych 200 ton sfermentowanych grzybów gąsienicowych w proszku i produktów ubocznych.

Zgodnie z informacją podaną przez farmaceutyczną firmę badawczą Qinghai Everest Cordyceps  sztuczny produkt ma 97-procentowe podobieństwo DNA do dzikich grzybów.

W trakcie produkcji próbnej przetworzony produkt leczniczy dał 135 mln juanów (20 mln USD) przychodu.