13.11.2022| Źródło: China Tibet Net| Autorka: Liang Xia

13 października 2022 r. o godzinie 11:00 Oddział Położnictwa i Ginekologii Szpitala Ludowego Jiangda w prefekturze Nagqu przyjął ciężarną kobietę, która miała właśnie urodzić, była w zaledwie 8 miesiącu ciąży.

Bliźnięta są dla wielu osób symbolem więzi krwi i powodzenia, ale dla personelu medycznego narodziny bliźniąt oznaczają często wielkie wyzwanie zawodowe.

Z powodu nagłego przypadku dr Shi Qixia z Oddziału Położnictwa i Ginekologii Zespołu Medycznego w Tianjin działając w ramach Akcji Pomocy  Tybetowi w Szpitalu Ludowym Gminy Jiangda zmobilizował cały personel medyczny Oddziału Położnictwa i Ginekologii i natychmiast przeniósł ciężarną kobietę na salę porodową. Doktor Cai Qing również natychmiast pojawiła się w pełnej gotowości na sali porodowej.

Dzięki skoordynowanym wysiłkom lekarzy pomagających Tybetowi i miejscowych lekarzy, po 30 minutach akcji porodowej na świat przyszła pierwsza dziewczynka, ważyła 1875 g. Poród przebiegł pomyślnie, oddech i tętno dziecka były normalne. Po dokładnym zbadaniu dziewczynki dr Cai Qing zaordynował zachowanie ciepła i podawanie tlenu.

Wszyscy nerwowo czekali na  drugie dziecko. Szczęście nie przyszło jednak łatwo, około 10 minut później druga dziewczynka urodziła się gładko, ale jej stan nie był zbyt dobry, jej płacz był cichutki, miała posiniaczoną skórę, niskie napięcie mięśniowe i słaby oddech, na szczęście tętno było normalne,  dziewczynka ważyła 1915g. Widząc taką sytuację  dr Cai Qing, która ma 10-letnie doświadczenie w pracy w neonatologii, szybko oceniła objawy ciężkiej asfiksji u dziecka i natychmiast podjęła działania zaradcze: utrzymywanie ciepłoty ciała, podawanie tlenu i udrażnianie dróg oddechowych. Mimo tych zabiegów stan dziecka nie uległ jednak poprawie, a jego tętno spadło.

Sytuacja stawała się groźna, Fan Xuejuan, naczelna pielęgniarka Oddziału Położnictwa i Ginekologii, wysłała wezwanie ratunkowe do Zespołu Medycznego ds. Pomocy Tybetowi w Tianjin. W tym czasie stan drugiej dziewczynki nadal się nie poprawiał i zbliżał się do krytycznego.Tętno dziecka spadło do 50 uderzeń na minutę. Kluczem do skutecznej resuscytacji noworodka było ustalenie skutecznej wentylacji w ciągu tzw. "złotej minuty". Wszyscy obecni na sali współpracowali ze sobą w celu reanimacji dziecka.Wentylacja dodatnim ciśnieniem i masaż serca poprzez uciśnięcia klatki piersiowej, po zabiegu oddech dziecka stopniowo się poprawiał, jego twarz stała się rumiana, płakało, a jego tętno stopniowo rosło do 120 uderzeń/min. Wszyscy obecni lekarze w końcu odetchnęli z ulgą.


Lekarze ze Szpitala Ludowego Gminy Jiangda ściśle współpracowali, aby przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową drugiej dziewczynki.

Po ponownej ocenie przeprowadzonej przez dr Cai Qing, trudności w oddychaniu dziecka zostały złagodzone, jednak pojawiły się objawy jęku, plucia i krztuszenia się. Na podstawie historii medycznej dziecka, dr Cai Qing wstępnie ustaliła, że ​​dziecko ma noworodkowe zapalenie płuc  i jest bardzo prawdopodobne, że rozwinie się ono w zespół niewydolności oddechowej, które jest jedną z najczęstszych krytycznych chorób noworodków. Najlepszą metodą leczenia tego schorzenia jest podanie do płuc środka powierzchniowo czynnego i wspomagana wentylacja.

Po tym, jak dr Cai Qing szczegółowo wyjaśniła sytuację rodzinie małej pacjentki, jej rodzice postanowili kontynuować leczenie w Szpitalu Ludowym Okręgu Jiangda. Siostry bliźniaczki natychmiast przeniesiono na oddział noworodkowy i poddano leczeniu.

Starsza siostra szybko wyzdrowiała, podczas gdy młodsza siostra zgodnie z oczekiwaniami rozwinęła zespół niewydolności oddechowej. Zespół niewydolności oddechowej noworodków jest najpoważniejszy w 24-48 godzin po urodzeniu i charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Dzieci, które mogą przeżyć dłużej niż 3 dni, mają zwiększoną dojrzałość płuc i mogą stopniowo wracać do zdrowia.

Pod kierownictwem dr Cai Qing, neonatolodzy opracowali dokładny plan leczenia dla sióstr bliźniaczek i monitorowali temperaturę, poziom cukru we krwi, tętno i nasycenie krwi tlenem w czasie rzeczywistym. Zespół pielęgniarek oddelegował wykwalifikowane pielęgniarki, aby zapewniły dziewczynkom szczególną opiekę. Biorąc pod uwagę także odczucia matki dziewczynek lekarze postanowili przenieść na oddział noworodkowy również łóżko matki tak, aby matka mogła w każdej chwili zobaczyć swoje dzieci.

Minął jeden dzień, minęły dwa dni, a druga z bliźniaczek nadal miała trudności z oddychaniem. Jej oddech był płytki iszybki. W najcięższych chwilach oddychała 80-90 razy na minutę.Oglądając maluszka w ciepłym pudełku inkubatora zmagającego się z chorobą, każdy czuje, że każda godzina, każda minuta wytrwałości jest cenna.

Wreszcie czwartego dnia po urodzeniu dziewczynka zaczęła oddychać normalnie a mama zaczęła ją karmić piersią, po tym dniu sytuacja z dnia na dzień się poprawiała, a cały oddział neonatologii bardzo się cieszył.

Po 19 dniach leczenia i opieki siostry bliźniaczki w dobrym stanie zdrowia zostały ostatecznie wypisane ze szpitala.
W sierpniu 2022 r. dr Cai Qing przybyła do Ludowego Szpitala Okręgowego Jiangda w Tybecie ze Szpitala Okręgowego Jinghai w Tianjin, co było bardzo szczególnym doświadczeniem w jej krótkiej, trzymiesięcznej pomocy dla Tybetu. Podczas kolejnej wizyty w Tybecie lekarka dowiedziała się, że jej rodzice nadali imiona szczęśliwym małym siostrzyczkom, starszą nazwali Yeshe Dolma, a młodszą Yeshe Wangmu.
Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem w opiece nad noworodkami Cai Qing powiedziała do miejscowym pielęgniarkom: „Każde dziecko jest nadzieją naszego kraju i naszym największym pragnieniem jest pomóc dziecku zdrowo przejść przez okres noworodkowy. Siostry mogą rosnąć zdrowo i szczęśliwie”
(korespondentka China Tibet Net/Liang Xia)