02.01.2023| Źródło: China Tibet Online

Trwa sezon na ganoderma lucidum, to najlepszy czas na zbieranie jego zarodników. Na rodzinnej farmie Demonstracji Nauki i Technologii Czerwone Słońce w powiecie Mainling, prefekturze Nyingchi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, dojrzewają różne rośliny o różnych rozmiarach i różnych formach, rozsiewając silny zapach medykamentów, a także wskazując nową drogę do zamożności.

Lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.) – gatunek grzybów należący do rodziny żagwiowatych (Polyporaceae). Huba.
Na Dalekim Wschodzie uważany jest za grzyb leczniczy. Leki z tego grzyba w tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się w chronicznej żółtaczce, nadciśnieniu, astmie i bronchicie. Leczono nim także bezsenność, schorzenia żołądka, stany zapalne stawów i nerek. W zapisach chińskich z XVI wieku można znaleźć także informacje, że systematyczne podawanie leku z lakownicy lśniącej obniża masę ciała i wzmacnia płodność
We współczesnej medycynie chińskiej lakownicy używa się jako środka wzmacniającego siły organizmu (adaptogen), pomagającego także w przypadkach chorób nowotworowych.
___________________________________________________
   "Reishi jest często nazywany "czerwonym grzybem". Grzyb tego rzędu pasożytuje na martwych drzewach liściastych. Nazwa botaniczna Błyszczący połysk (Ganoderma lucidum) odnosi się do połyskującej powierzchni grzyba.
   Oryginalne siedliska Reishi znajdują się w kilku krajach azjatyckich. Dlatego możemy go znaleźć pod nazwami Ling Zhi (w Chinach), Nam Linh Chi (Wietnam) lub Yeong Ji (w Korei).
   Grzyba nie je się na surowo, ponieważ smakuje jak drewno. Robi się z niego ekstrakt lub jest używany jako herbata. Innym sposobem spożywania Reishi jest dodanie 100% naturalnego proszku z suszonego grzyba do posiłków.
   Preparatu Reishi nie powinny zażywać  kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z problemem z krzepliwości krwi."