25.10.2023 r| Źródło:China.org.cn

Na przestrzeni lat zespoły pomocy medycznej wysyłane do Sinciangu i Tybetu znacznie podniosły poziom usług lokalnej opieki zdrowotnej, stwierdziła w środę Narodowa Komisja Zdrowia (NHC).


Lipiec 2020, lekarka z prowincji Shaanxi sprawdza gardło mężczyzny w powiecie Gar w prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Zespół medyczny z Shaanxi zapewnił lekarstwa i usługi medyczne mieszkańcom okolicznych wsi i żołnierzom strzegącym granicy. [Foto: LIU XIAODONG/CHINA DAILY]

W 2015 r. rząd chiński zainicjował krajowy program wysyłania zespołów personelu medycznego i edukacyjnego w celu zapewnienia wsparcia Tybetańskiemu Regionowi Autonomicznemu i Regionowi Autonomicznemu Sinciang-Uygur.

Od tego czasu ponad 3100 wysokiej klasy pracowników z prowincji stosunkowo wysoko zaawansowanych w sektorze medycznym zostało wysłanych do tych dwóch regionów w charakterze członków zespołów pomocowych, powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w Kaszgarze w Xinjiangu Xing Ruoqi, zastępczyni Dyrektora Generalnego Departamentu Administracji Medycznej, Narodowej Komisji Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej NHC.


Xing Ruoqi, zastępczyni Dyrektora Generalnego Departamentu Administracji Medycznej, Narodowej Komisji Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej [Foto za: en.csu.edu.cn]

Doktor Xing stwierdziła, że personel ten, obejmujący lekarzy i menedżerów, udzielił wskazówek ponad 1000 miejscowych zespołów medycznych i przeszkolił ponad 7600 pracowników medycznych.

W ramach programu ponad 4300 pracowników służby zdrowia ze szpitali objętych pomocą odbyło kształcenie i szkolenie w regionach o stosunkowo wysoko zaawansowanym zasobach medycznych.

Integralną część pomocy stanowią również zdolności zarządcze, stwierdziła Xing, dodając, że w szpitalach którym udzielono pomocy wdrożono nowe modele usług medycznych, takie jak np. interdyscyplinarna diagnostyka i leczenie.