2017-04-18 Źródło: Xinhua  Foto: kangbatv.com
W Tybetańskim Regionie Autonomicznym w poniedziałek - podczas uroczystej ceremonii oficjalnego uznania kwalifikacji - uhonorowano dwudziestu specjalistów medycyny tybetańskiej - absolwentów programu na rzecz upowszechnienia tej dziedziny.
W stolicy Regionu Lhasie stosowne certyfikaty uzyskało dwudziestu mistrzów tradycyjnej medycyny tybetańskiej zwiększając tym samym liczbę uznawanych specjalistów tej specjalności do 72. Dwaj z certyfikowanych w poniedziałek specjalistów posiada stopień doktora a ośmiu ma tytuł magistra.
Zgodnie z zasadami wspomnianego wyżej programu przyszli specjaliści muszą odbyć trzyletnie praktyki pod okiem doświadczonego mistrza medycyny tybetańskiej.
"Po 19 latach zaangażowania się w medycynę tybetańską spełniły się moje marzenia", powiedział 44 - letni Cering Samzhub pokazując swój certyfikat. "Czuję się zaszczycony, że jestem jednym z niewielu posiadających tak ważny tytuł".
Cering Samzhub jest wdzięczny za praktykę zawodową. "Osiągnąłem tak wiele dzięki wskazówkom mojego mistrza".
Medycyna tybetańska, w języku tybetańskim zwana Sowa Rigpa , służy leczeniu bólów i dolegliwości od ponad 3800 lat. Opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, indyjskiej oraz arabskiej a głównie praktykowana jest w Tybecie i regionie Himalajów. Jako medykamentów używa ziół, minerałów, a czasem owadów i części zwierząt.
Piętnaście terapii i procedur medycyny tybetańskiej zostało wpisanych na narodową listę wyjątkowych wartości kulturowych.
"W przeszłości tylko niektórzy praktykujący medycynę tybetańską posiadali formalne wykształcenie. Ten nowy system nie tylko zapewnia kwalifikacje uznawane powszechnie w całym kraju, ale - co ważniejsze - zapewnia, że wiedza i praktyka będą przekazywane przyszłym pokoleniom", powiedział Hu Xuejun, Zastępca Przewodniczącego Tybetańskiej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny.
Pierwsi absolwenci: magistranci i doktoranci ukończyli studia w 2012 roku. Od tej pory region systematycznie zwiększa poparcie dla praktykujących lekarzy tybetańskich.
Nyima Tsering, prezes Tybetańskiego Kolegium Medycyny Tybetańskiej w Lhasie, powiedział, że obecnie uczelnia ma obecnie ponad 1500 studentów, najwięcej od czasu powstania w 1989 roku.
"To ekscytujący, dynamiczny czas dla medycyny tybetańskiej" - powiedział Nyima Tsering.