2017-09-14 Źródło: China Tibet Online
Herbata Chryzantemowa to ziołowy napój infuzyjny z kwiatów  Chrysanthemum morifolium lub Chrysanthemum indicum. Herbata ma wiele zastosowań leczniczych, jako np.środek przeciwgrypowy trądziku czy jako zioło "przeciwgorączkowe", stosowana jest także w leczeniu trądziku. Według medycyny tradycyjnej medycyny herbata może pomóc m.in. w zapobieganiu bólom gardła i obniżeniu gorączki . W zachodniej medycynie ziołowej herbata chryzantemowa jest pijana lub stosowana jako kompres w leczeniu zaburzeń krążenia, takich jak żylaki i miażdżyca tętnic .

Śnieżna chryzantema Nyamo. [Chinatibetnews.com]

Śnieżne chryzantemy Nyamo, znane również  jako "śnieżne chryzantemy płaskowyżu", z powodu długiego cyklu wzrostu, krótkiej fazy kwitnienia i niskiego plonowania - czyli wysokich kosztów pozyskania - są również wysławiane jako "skarb chryzantemowy". Zawierają ponad 30 rodzajów niezbędnych dla ludzi minerałów, ponad 20 rodzajów aminokwasów, dziesiątki związków aromatycznych a także wiele kwasów organicznych, witamin, enzymów i innych naturalnych składników o dużej bioaktywności. Specyfiki ziołowe oparte na tej odmianie chryzantemy pomagają m. in. w redukcji tłuszczu we krwi (główna przyczyna miażdżycy), zmiękczeniu naczyń krwionośnych (żylaki) i odprężeniu jelit.

Okręg Nyemo w południowo-zachodnim Tybecie  rozpoczął w tym roku  ich uprawę na dużą skalę. Obecnie w rejonie miejscowości Thonpa,  Kharu i Nyemo śnieżnymi chryzantemami  zostało osadzonych 5 560 mu (371 hektarów). Rolnik Kelsang Tsering w poprzednich latach  uprawiał jęczmień i inne rośliny uprawne, ale po wprowadzeniu do powiatu chryzantem śnieżnych jego rodzina postanowiła obsadzić nimi siedem mu (0,5 ha).

Ta pora roku jest najlepszym okresem do zbioru chryzantemy śnieżnej, więc każdego ranka on i jego rodzina wykorzystują w pełni chłodną pogodę aby razem zbierać chryzantemowe kwiaty. W południe jednak praży słońce, które nie sprzyja zbieranym kwiatom,  jest to jednak najlepszy czas aby je wysuszyć. "Po zebraniu śnieżnych chryzantem, najlepiej jest je przez dwie do trzech godzin suszyć na słońcu , aby usunąć trochę wody, a następnie trzeba je zabrać  do domu do pełnego wyschnięcia. Cały proces trwa około tygodnia" - powiedział Kelsang Tsering.

Rolnicy suszą śnieżne chryzantemy w słońcu. [Photo / Chinatibetnews.com]