018-03-29 Źródło: Xinhua
O 2:30 po południu, Tashi Tso z tybetańskiego szpitala Qinghai założył parę jednorazowych rękawiczek i zaczął pobierać próbki świeżo dostarczonych leków tybetańskich.

"Próbki będą najpierw wysłane do ekspertów w celu oględzin, a następnie na testy biochemiczne, łączymy tradycyjne metody z nowoczesną technologią, aby zapewnić najwyższą jakość leku", informuje Tashi Tso.

Medycyna tybetańska, znana w Tybecie jako Sowa Rigpa, ma ponad 2000 lat. Łączy w sobie doświadczenia  tradycyjnej medycyny chińskiej, indyjskiej i arabskiej.

Jest praktykowana głównie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym i w Himalajach. Podobnie jak tradycyjna medycyna chińska ostro kontrastuje z medycyną zachodnią, do leczenia dolegliwości wykorzystuje zioła, minerały, a czasami owady i zwierzęta. Szczególnie osiągnięcia notuje w leczeniu schorzeń związanych z układem trawiennym, sercowo-naczyniowym i przypadłości reumatycznych.

Ponieważ większość tradycyjnych tybetańskich lekarstw jest sporządzana przez tybetańskich lekarzy ręcznie, pigułki często różnią się pod względem masy i zawartości wody. Na naszych oczach zmienia się tradycyjny proces produkcji, w przygotowaniu tradycyjnych leków wykorzystuje się współczesne metody naukowe i standaryzację.

"Na przykład w dawnych czasach „Liu Wei Xiao Yao San”, lek na trawienie, był pakowany w papierowe torby, które nie chroniły go zbyt dobrze przed wpływami otoczenia. Teraz korzystamy z linii produkcyjnej do automatycznego wytwarzania i pakowania leku" mówi Tashi Tso.

Szpital tybetański w Qinghai produkuje 368 rodzajów tradycyjnych leków tybetańskiej wytwarzając ich w ciągu roku około 200 ton. Obecnie w całej prowincji istnieje 29 tybetańskich baz leków, które mogą wytwarzać 1042 rodzaje leków.

Aby przyspieszyć rozwój tradycyjnej medycyny, Chiny zwiększają inwestycje w budowę wystandaryzowanych fabryk, wszystko po to, by połączyć tradycyjną medycynę z nowoczesną technologią.

W samym tylko Qinghai około 15 firm produkuje 160 rodzajów tradycyjnych medykamentów tybetańskich. W 2016 r. łączna produkcja tych firm osiągnęła wartość 2,3 mld juanów (około 366 mln dolarów USA).

Tymczasem w zachodnich Chinach instytuty badawcze rozwijają się równolegle w Tybecie, Qinghai i Gansu.
Laboratorium prowadzone przez Instytut Medycyny Tybetańskiej w Qinghai bada wpływ składników mineralnych leków.

W 2006 roku tradycyjna medycyna tybetańska została wpisana na  listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin. Starożytna praktyka zyskała także poparcie Światowej Organizacji Zdrowia.

"Jedynym sposobem, aby tradycyjna medycyna zyskała znaczenie także poza Płaskowyżem Tybetańskim, jest połączenie jej z nowoczesną nauką" - powiedział Doje, dziekan Instytutu Medycyny Tybetańskiej w Qinghai.