2018-09-17 Źródło: Od: China Tibet Online

"Weź małą szczoteczkę do zębów do ręki, szczotkuj po lewej stronie, szczotkuj po prawej stronie, szczotkuj, tak aby zęby nie dostały próchnicy.Otwórz usta i pokaż mi te piękne zęby!" Zhang Ling, dyrektor Departamentu Opieki w Szanghajskim Ośrodku Zapobiegania i Kontroli Chorób Jamy Ustnej , uczy uczniów szkół podstawowych w dystrykcie Dulong Dechen w Lhasie higieny jamy ustnej.

12 września zespół ekspertów medycznych z Szanghajskiego Instytutu Zapobiegania i Kontroli Chorób Jamy Ustnej przybył do osiedla Bare w Gurong, w okręgu Dulong Dechen  Lhasy. W ramach programu "Piękny Tybet" zespół w ramach wolontariatu  świadczy bezpłatne usługi zdrowotnej opieki  stomatologicznej dla ponad 80 uczniów w Szkole Podstawowej w osiedlu Bare w Gurong.

"Mam osiem i pół roku, po raz pierwszy odwiedzam dentystę, dziś lekarz z Szanghaju pomógł mi usunąć próchnicę zębów, i teraz nic mnie już nie boli" powiedziała reporterowi uczennica Karma Choezhen. "Od dziś będę myła zęby codziennie, a po wypiciu słodkiej herbaty muszę przepłukać usta wodą".

Oczywiście  celem tej akcji jest zbadanie stopnia realizacji trzyletniego planu działania w zakresie  zdrowotnych usług stomatologicznych w Tybecie. Jednocześnie prowadzone są kwestionariusze zdrowia jamy ustnej i listy kontrolne, pobierane próbki wody, prowadzone badania epidemiologiczne oraz analizowana świadomość  mieszkańców na temat higieny jamy ustnej i związanych z tym zachowań. Wszystkie te działania mają zapewnić lokalnej administracji zdrowia podejmowanie rozsądnych strategii interwencji i kroków w celu poprawy zdrowia jamy ustnej i ogólnej opieki zdrowotnej społeczeństwa Tybetu.