2018-11-27 Źródło: China Tibet Online
Niedawno do Powiatowego Szpitala Medycyny Tybetańskiej w Derge (Instytut Medycyny Tybetańskiej) w Garze w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej w prowincji Syczuan przybyła grupa reporterów , którzy chcieli zapoznać się z rozwojem medycyny tybetańskiej.

Jedną z  tajemnic medycyny tybetańskiej jest to, że wykorzystuje ona metale i rudy metali, takich jak złoto, srebro, miedź, żelazo, jako surowce do  produkcji lekarstw. Oczywiście, te surowce nie są po prostu dodawane do leków, odbywa się to w dość skomplikowanych procesach.

W medycynie tybetańskiej wykorzystuje się osiem surowców mineralnych:  perły, koralowce, agaty, turkusy itd. oraz osiem rodzajów metali: złoto, srebro, miedź, żelazo, ołów.

Specjaliści medycyny tybetańskiej twierdzą, że leczniczy wpływ tybetańskich leków jest ściśle związany z tymi cennymi metalami i kamieniami, które od dawna są przez nich uważane za istotę i duszę leczenia metodami medycyny tybetańskiej.

Lazuryt, który jest bardzo popularny wśród Tybetańczyków, stanowi także ważny surowiec dla tradycyjnej  farmacji tybetańskiej.

Na fotografii widać rodzaj słynnego i cennego tybetańskiego lekarstwa nazywanego „pigułkami perłowymi 70 smaków”.

„Linia produkcyjna” leków tradycyjnej medycyny tybetańskiej.