2019-01-16 Źródło: China Daily
Dzięki wysiłkom władz Regionu, pragnącym wzmóc poparcie dla tradycyjnych praktyk leczenia, lekarze pracujący w tradycyjnych szpitalach tybetańskich czują się dziś o wiele pewniej.

Jak powiedział w zeszłym tygodniu na otwarciu drugiej sesji XI Kongresu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Przewodniczący Rządu Regionu Qizhala: władze Regionu planują wzmocnienie sektora zdrowia publicznego w tym i tradycyjnego tybetańskiego dziedzictwa medycznego.

Z historią pisaną liczącą ponad 3800 lat i historią ustną mającą ponad 10.000 lat, tradycyjna medycyna tybetańska jest uważana za bardzo ważny składnik tradycyjnej medycyny chińskiej.

W ostatnich latach Region dzięki oficjalnemu wsparciu i indywidualnym wysiłkom osiągnął wiele sukcesów w zakresie ochrony i rozwoju tradycyjnej kultury medycznej .

Według raportu Rządu Tybetu z 2018 r., w ubiegłym roku ponad 1,9 miliona osób poddano badaniom na gruźlicę, zapalenie wątroby i reumatyzm, wdrożono także 50 kluczowych projektów dotyczących zdrowia publicznego.

Kąpiel lecznicza Lum, w tradycyjnym tybetańskim systemie medycznym znana jako „sowa rigpa”, została w listopadzie dodana do listy dziedzictwa UNESCO

W zeszłym roku, aby ustandaryzować medycynę tybetańską, w Lhasie założono Centrum Badań Klinicznych Medycyny Etnicznej na szczeblu ogólnopaństwowym, a Wyższa Szkoła Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej w Lhasie, jedyna uczelnia zajmująca się tradycyjną medycyną tybetańską, została w zeszłym miesiącu przemianowana na uniwersytet.

Tsering Norphel, szef okręgu Sog, powiedział, że jego powiat będzie nadal wspierać tradycyjną medycynę tybetańską, a jego tybetański szpital medyczno - astronomiczny będzie wiodącym skarbcem wiedzy.

"Idea starożytnej tradycji medycznej tsajong – przynosić oczyszczenie - została utracona na  większości obszarów Tybetu, ale my mamy Tenshunga Drakpę i jego zespół wciąż kultywujący ten skarb", powiedział Tsering Norphel.

Według jego słów, dzięki temu, że Tsajong znalazła się na liście niematerialnych dóbr kultury Regionu a 65-letniego Tenshunga Drakpa uznano za jej ogólnoregionalnego spadkobiercę zagrożona praktyka trafiła do setek tybetańskich lekarzy.

"W tym roku zaproponowałem, aby Tsajong znalazła się na państwowej liście dóbr kultury niematerialnych, a ostatecznym naszym celem jest złożenie wniosku o jej wpis na listę UNESCO" – poinformował Tsering.

Tashi Tobgyal, szef szpitala w powiecie Sog, powiedział, że ma zaszczyt współpracować w swoim szpitalu z Tenshungiem Drakpą i jego zespołem.

"Będziemy nadal dokładać starań, aby pomóc większej liczbie osób,by mogły skorzystać z dobrodziejstw tradycyjnej medycyny tybetańskiej, chcemy w ten sposób wnieść nasz wkład się do realizacji planu <Zdrowych Chin>", dodał.

Tenshung Drakpa powiedział, że wpisanie kąpieli leczniczej Lum na listę UNESCO  to wspaniała i pomyślna wiadomość.
W ciągu ostatnich 20 lat Tenshung Drakpa wykształcił ponad 2000 tybetańskich lekarzy i studentów medycyny, ponad 700 z nich rozpoczęło samodzielną praktykę lekarską.

Tradycja ta nie tylko została przekazana do poszczególnych rejonów Tybetu, coraz częściej jest także wprowadzona do szpitali w przylegających miastach i stopniowo staje się  coraz znana w nietybetańskich społecznościach w całych Chinach.

W 2004 roku, po tym, jak jedna z publikacji Tenshung Drakpy o medycynie tybetańskiej stała się bardzo popularna, z pomocą jego uczniów opublikowano książkę, która stała się podręcznikiem dla praktyków.

Jak przekazał ojciec Tenshung Drakpy wielu jego przodków było tradycyjnymi tybetańskimi lekarzami. On już przekazał swoją wiedzę najstarszemu synowi Tenzinowi Gyalpo i jednej z jego córek, Tsethar. Oboje pracują teraz jako tybetańscy lekarze.

Tenshung Drakpa powiedział, że będzie kontynuował w Tybecie szkolenie jeszcze większej liczby studentów i ma nadzieję, że wprowadzi tybetańską medycynę do wielu szpitali w innych prowincjach Chin.

Z historią co najmniej 3800 lat tybetański powiat Manling jest synonimem tybetańskiej kultury medycznej. Historyczne zapisy dowodzą, że Yuthok Yonten Gonpo, twórca systematycznej tradycyjnej tybetańskiej medycyny, szkolił praktykujących lekarzy, wydawał  chorym leki i pisał o swoich osiągnięciach już na przełomie VIII i IX wieku naszej.

Tsewang Nyima, szef władz powiatu, powiedział, że dodanie tybetańskiech kąpieli leczniczych na listę UNESCO stanowi szansę na dalszy rozwój rejonu.

Aby pomóc zachować dziedzictwo i pobudzić rozwój gospodarczy, w Manling budowane jest muzeum tradycyjnej medycyny tybetańskiej, które zaprezentuje osiągnięcia Yuthoka Yontena Gonpo i regionu, w którym mieszkał.

"Będziemy współpracować z uznanymi tybetańskimi firmami medycznymi, takimi jak Qizheng Tibetan Medicine Group, w celu prowadzenia nauki w Tybetańskiej medycznej Szkole Zawodowej Gonpo Manlung Yuthok by przyciągać studentów z regionu i innych miejsc zamieszkanych przez Tybetańczyków" - powiedział Tsewang Nyima.

"Ponadto w pobliżu szkoły chcemy stworzyć plantację tybetańskich ziół leczniczych , gdzie będziemy uprawiać między innymi niektóre z zagrożonych roślin leczniczych.

"Plantacja jest potrzebna z powodu zagrożeń płynących z globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych lecz podstawą realizacji tego planu jest znalezienie rynku zbytu" - powiedział.