2019-06-05 Źródło: China Daily
   Firma Lhasa Xueying General Aviation Co rozpoczęła w 2017 r. realizację, bliskiego ukończenia, projektu budowy trzech baz ratunkowych, z których każda ma promień działania 300 km. Lhasa Xueying ma pięć helikopterów w swojej bazie w Lhasie i planuje uruchomić dwie kolejne w drugiej połowie roku, w Shigatse i Lhokha.

 

Tybetańscy ratownicy medyczni Yunying biorą udział w ćwiczeniach ratownictwa lotniczego w Lhasie.(Foto / CHINA DAILY

   „Ratownictwo lotnicze pozwala na szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych związanych z ruchem turystów, kontrolą ognia, pomocą medyczną i wypadkami komunikacyjnymi na odległych obszarach” - powiedział Songtsen, wiceprezes Lhasa Xueying General Aviation. „Helikoptery pozwalają rozwiązać jeden z problemów Regionu. Są kluczową częścią próby połączenia ratownictwa naziemnego z ratownictwem powietrznym”. Podobnie jak wielu Tybetańczyków, Songtsen używa jednego imienia.
   Firma lotnicza jest wspólnym przedsięwzięciem rządu w Lhasie i grupy Ruoer General Aviation Development z siedzibą w Nanjing w prowincji Jiangsu.
Projekt jest częścią wysiłków Regionu zmierzających do wypełnienia planu rządu centralnego, który zakłada, że do 2020 r. wprowadzony zostanie system ratownictwa lotniczego przy użyciu śmigłowców.
   Firma świadczy również usługi takie jak loty czarterowe, wycieczki lotnicze, patrole lotnicze, szkolenie pilotów, reklama w powietrzu, zapobieganie pożarom i fotografia lotnicza.
   Xiao Jian, dyrektor generalny Tibet Yunying Medical Rescue, firmy współpracującej z Lhasa Xueying, powiedział, że rozwój ratownictwa lotniczego ma bardzo ważne znaczenie dla Regionu.
„W przeszłości niewystarczające ilość ambulansów lotniczych powodowała, że śmiertelność spowodowana wypadkami samochodowymi była wysoka, ponieważ naziemne służby ratownicze nie mogły dotrzeć na czas do miejsc wypadków” - powiedział Xiao.


   Gao Daiquan, neurolog ze Szpitala Ludowego w Lhasie, powiedział, że dobrze byłoby mieć w Tybecie lotniczą służbę ratownictwa medycznego, ponieważ sieć komunikacyjna Regionu nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego poziomu rozwoju.
„Ma to kluczowe znaczenie dla transportowania pacjentów, zwłaszcza osób z urazami powypadkowymi lub w nagłych przypadkach związanych z porodami”, powiedział Gao.
„Mam nadzieję, że ratownictwo lotnicze będzie dobrze współpracować ze szpitalami i miejskimi oddziałami ratunkowymi i zacznie odgrywać kluczową rolę w ogólnym systemie pierwszej pomocy w mieście” - powiedział Gao.
   Centrum Pomocy Ratunkowej Tybetańskiego Czerwonego Krzyża 999 założyło pierwszy w regionie zespół ratownictwa lotniczego w 2017 r. i wykonało wiele ratujących życie lotów.
Ma Jun, dyrektor centrum, powiedział, że zespoły podjęły 23 górskie akcje ratunkowe i pomogły lokalnej policji w wielu operacjach na rzece Lhasa Kyichu.
Ma powiedział,że firma Lhasa Xueying ma helikoptery, a centrum może zapewnić profesjonalną ekipę medyczną, w tym lekarzy ratownictwa lotniczego posiadających licencję europejską i zaawansowany sprzęt medyczny do ratownictwa lotniczego.
„Będziemy współpracować z Lhasa Xueying w celu prowadzenia profesjonalnych akcji ratownictwa lotniczego” - powiedział Ma.