2020-04-19 Źródło: Xinhua via Kangba TV
Gao Zhan, absolwent Wydziału  Inżynierii na Uniwersytecie Tybetańskim, w końcu spełnił swoje marzenie dzięki marcowej ofercie China Construction Sixth Engineering Division Corp, Ltd. za pośrednictwem internetowej platformy zatrudnienia Tybetu.

„Marzyłem o tym, by po zakończeniu studiów zająć się inżynierią budowlaną” - powiedział Gao, dodając, że architekturą interesuje się  od dzieciństwa.

Aby lepiej wspierać proces zatrudnienia absolwentów oraz wznowienia pracy i produkcji po przerwie wywołanej zagrożeniem epidemią, Tybetański Region Autonomiczny zbudował platformę internetową, która skutecznie łączy pracodawców i poszukujących pracy absolwentów szkół wyższych, którzy zmagają się z rosnącą presją na zatrudnienie z powodu epidemii COVID-19.

Departament Zasobów Ludzkich i Zabezpieczenia Społecznego TRA zorganizował dotychczas dwie sesje online giełdy pracy dla absolwentów szkół wyższych, w których 470 przedsiębiorstw zaproponowało prawie 6000 miejsc pracy.

Według reprezentanta departamentu Li Yantonga ponad 17 000 jego przedstawicieli w całym Regionie zapewnia pomoc absolwentom uczelni, mobilizując ich do namysłu i wspomagając promocję politykę władz w promocji pracy i szkoleń dotyczących zatrudnienia.

„Po świętach wiosennych wysłałem online swoje CV do kilku pracodawców i już otrzymałem odpowiedzi od dwóch z nich” - powiedział Norbu Wanggyai, tegoroczny absolwent Uniwersytwtu Xizang Minzu .

Oprócz promowania systemu rekrutacji pracowników online, Tybet wprowadził również wiele zachęt i działań motywacyjnych w celu zapewnienia zatrudnienia absolwentów szkół wyższych, obejmujących między innymi dotacje, wspomaganie przedsiębiorczości i finansowanie kredytów.

W ubiegłym roku w Tybecie stworzono w sumie 51 627 miejsc pracy dla absolwentów szkół wyższych, a w 2020 r. będzie ich więcej, ponieważ władze lokalne zintensyfikują wysiłki w celu zebrania większej ilości informacji o stanowiskach pracy związanch z  zamówieniami publicznymi oraz promocji programów dla studentów i programów wspierających.

Tymczasem coraz więcej absolwentów szkół wyższych w Tybecie decyduje się na pracę poza regionem.

Cering Lhakyi z Tibetańskiej Zawodowej Uczelni Technicznej  właśnie został zatrudniony przez lokalne przedsiębiorstwo rolno-hodowlane w Tangshan, w prowincji Hebei w północnych Chinach, po  wywiadzie wideo za pośrednictwem WeChat będzie pracował jako technik hodowlany z miesięczną pensją 5000 juanów.

23-letni Losang Cering powiedział, że zamierza dołączyć do firmy biotechnologicznej w Nanjing, stolicy prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, gdzie będzie pracował jako technik laboratoryjny.

„Firma oferuje dobre wynagrodzenie. Dostanę 4800 juanów (około 678,5 dolarów amerykańskich) miesięcznie w okresie próbnym i około 6000 juanów po zakończeniu stażu” - powiedział.