2020-06-08 Autor: Shan Jie Źródło: Globaltimes.cn

Młodzi gracze FC Chengtou na treningu w Lhasie w 2019 roku. Zdjęcie: Shan Jie dla Globaltimes.cn

Klub piłkarski Lhasa Chengtou, pierwsza drużyna z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego grająca w lidze ogólnochińskiej, poinformowała o rozwiązaniu swojej drużyny. Wtajemniczeni mówią, że powodem jest konflikt pomiędzy klubem, a Chińską administracją piłkarską w sprawie lokalizacji klubowego stadionu.

Informacja o rozwiązaniu drużyny przez klub Chengtou została przedstawiona zawodnikom, trenerom i personelowi w czwartek 4 czerwca. Następnego dnia wiadomość została potwierdzona w Global Times przez menedżera klubu.

Drużyna została zaklasyfikowana do Drugiej Ligi (C2L) Chińskiego Związku Piłki Nożnej, której rozgrywki miały się rozpocząć na wiosnę następnego roku.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy drużyna opuści C2L.

Z wypowiedzi menedżera klubu wynika, że wolą drużyny było, aby stadion klubowy znajdował się w Tybecie, ale Chiński Związek Piłki Nożnej (CZPN), który zajmuje się obsługą rozgrywek nie przychylił się do tej prośby.

Przedstawiciel prasowy CZPN powiedział w wywiadzie dla Global Times, że sprawa jest ponownie rozpatrywana w rozmowach z Biurem Sporty TRA .

Klub Chengtou, założony w 2017 zaczynał od zera i doszedł na szczyt rok później.

Pod koniec 2018 roku, pomimo tego że drużyna została zapisana w 2019 do rozgrywek C2L, CZPN odrzucił prośbę drużyny, aby stadion klubowy znajdował się w Tybecie. W związku z decyzją CZPN na miejsce stadionu klubowego wybrano Deyan, w prowincji Syczuan, 2 400 km od Lhasy.

Od początku istnienia, klub rozegrał w Tybecie tylko 5 meczów, dwa w Lhasie i trzy w Nyingchi, mieście leżącym 400 km od Lhasy i znajdującym się na wysokości 2 900 m.n.p.m.

Misją klubu było zawsze promowanie sportu w Lahsie. Jak informuje Retuers, w listopadzie 2017 roku Chengtou rozegrał mecz w Centrum Sportu i Rekreacji w Lhasie. Odbył się on na wysokości 3 650 m.n.p.m, a gracze musieli robić przerwy co 15 minut, aby zażyć tlen.

Jak podało BBC, w 2007 roku "FIFA zabroniła rozgrywania meczów na wysokości większej niż 2 500 m.n.p.m.", jednak w wyników protestów zakaz został zawieszony.

Według klubu, w następstwie wniosku CZPN, w maju zespół otrzymał oficjalną odpowiedź od rządu TRA w sprawie stadionu. Był to raport, w którym tybetańscy specjaliści z dziedziny sportu i medycyny stwierdzili, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stadion klubu mieścił się w Nyingchi.

Według menedżera "odejście z ligi C2L jest związane z problemem lokalizacji stadionu klubowego, który to problem nigdy nie został rozwiązany".

FC Chengtou jest sponsorowane przez Biuro Zarządzania Inwestycjami Miejskimi w Lhasie, największą firmę państwową w Tybecie. Menedżer stwierdził: "Dla drużyny pieniądze nie są problemem".

Klub poświęcił się również promowaniu piłki nożnej w Tybecie.

Gracze z zespołu seniorów nie mają aktualnie kontraktów. Na szczęście los piłkarzy z akademii młodych Chengtou nie jest przesądzony. Jak powiedział menedżer, adepci piłki nożnej trenują obecnie w Lhasie.

W akademii trenuje ponad 70 młodych piłkarzy, w wieku od 13 do 16 lat tworzących 4 zespoły. Wszyscy są Tybetańczykami.

Kiedy klub oficjalnie opuści ligę C2L, będzie on 17 klubem, który w tym roku pożegna się z Chińską ligą piłkarską. Tym samym w C2L zostanie tylko 20 zespołów. W 2019 roku, w lidze były 32 zespoły,a Chengtou uplasował się na 26 miejscu. Aktualnie w zespole seniorskim gra sześciu tybetańczyków.