2020-07-07 Źródło: chinadaily.com.cn

 Drukowanie w alfabecie Braille'a jest złożone i kosztowne. Każdy znak lub „komórka” brajla składa się z sześciu kropek rozmieszczonych w prostokącie zawierającym dwie kolumny po trzy kropki w każdej. Kropkę można umieścić w dowolnym z sześciu położeń, tworząc 64 kombinacje reprezentujące różne litery lub symbole. [Zdjęcie / CCTV]

Jak podała we wtorek Centralna Chińska Telewizja Central wśród 10,71 miliona osób przystępujących do tegorocznego egzaminu umożliwiającego naukę   college'u (gaokao), pięciu niewidomych kandydatów przystępuje do egzaminu z materiałami testowymi w alfabecie Braille'a.

Pięciu niewidomych kandydatów pochodzi z regionów autonomicznych Shanxi, Anhui, Szanghaju i Tybetu. Dwóch poprosiło o testy napisane alfabetem Braille'a w języku tybetańskim.

[Zdjęcie:CFP]

W porównaniu ze zwykłymi zdającymi, studentom niewidomym i słabowidzącym należy zapewnić arkusze egzaminacyjne napisane alfabetem Braille'a lub dużymi literami, wolno im także, w zależności od potrzeb,  korzystać z różnych pomocy.

Treść i stopień trudności testów brajlowskich są podobne do tych jak dla dla pełnosprawnych kandydatów. Tylko wtedy, gdy w testach pojawiają grafiki, aby pomóc uczniom niewidomym i niedowidzącym, potrzebne są pewne zmiany.

Biorąc pod uwagę, że uczniowie niewidomi i niedowidzący muszą poświęcić więcej czasu na rozwiązywaniu testu za pomocą dotyku, zgodnie z zasadami egzaminu ich czas wydłuża się o 50% czasu przysługującego pełnosprawnym.

Aby zapewnić wszystkim kandydatom równe i sprawiedliwe warunki, Ministerstwo Edukacji opublikowało w 2014 r. obwieszczenie, w którym organy egzaminacyjne powinny zapewnić niezbędną pomoc i sprzęt umożliwiający uczniom niewidomym i słabowidzącym przystąpienie do egzaminu.

Li Jinsheng, 46-letni masażysta, podjął się zdać egzamin gaokao w tymże roku (2014) w alfabecie Braille'a w okręgu Queshan w prowincji Henan, stając się pierwszym w kraju, który to zrobił. W późniejszych latach coraz więcej niewidomych kandydatów miało szansę przystąpić do egzaminu a niektórzy z nich znaleźli się wśród najlepszych abiturientów.

Li Jinsheng przygotowuje się do egzaminu w 2014 roku.[Zdjęcie:CFP]