2020-07-31 Autor: Palden Nyima Źródło: chinadaily.com.cn


Dwaj seniorzy grają w domu opieki w tybetańskie szachy. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Ponad 90 tybetańskich seniorów, którym brakuje odpowiedniej opieki domowej, ze względu na troskliwą opiekę i szeroki zakres usług uznało za swój własny dom opieki w tybetańskim hrabstwie Nakartse.
Szef ośrodka, Losang Chodron, poinformował, że osoby starsze otrzymują tu zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieniczne, opiekę medyczną oraz mogą uczestniczyć w przystosowanych do ich wieku zajęciach sportowych i rozrywkowych.


Mieszkańcy domu opieki cieszą się życiem. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

Mieszkańcy ośrodka nie muszą martwić się w razie choroby, ponieważ wszystkie koszty leczenia są pokrywane z ubezpieczenia i dotacji rządowych.
Oprócz zasiłku na utrzymanie seniorzy otrzymują miesięczne subsydium w wysokości 300 juanów (50 dolarów). Jednak, co ważniejsze, mogą uczestniczyć w wielu codziennych zajęciach - grać w karty lub bilard, tańczyć, śpiewać, pić herbatę czy korzystać ze sprzętu fitness.


Seniorzy cieszą korzystają z uroków życia. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]

66-letni mieszkaniec Norbu Dorje powiedział, że uważa ośrodek za swój prawdziwy dom.„Dba o nas ponad 10 pracowników. Mamy tu smaczne posiłki. Nasz dom jest czysty i wygodny, w wyposażeniu jest w lodówka, mamy prysznic i centralne ogrzewanie” - powiedział. „Doceniam wsparcie rządu, naprawdę mamy  tutaj, w ośrodku wygodne życie. Nigdy nie marzyłem, że będę miał tak wspaniałe życie tutaj, w tym ośrodku pielęgniarskim i wcale nie martwię się o moją starość. "

 
Jeden z pensjonariuszy domu opieki gra w bilard. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]


Staruszka korzysta z fotela do masaż. [Zdjęcie: Palden Nyima / chinadaily.com.cn]