01.12.2020 Źródło: Xinhua

Cering Zhoigar zawiązała wokół kranu „hada”, ceremonialny tybetański jedwabny szal, to rytualne błogosławieństwo dla jej domu.

Twarz Cering rozjaśniła się, gdy czysta woda przepłynęła przez jej palce. „Już nigdy więcej nie będę musiała nosić wody w środku zimy”.

Rodzina 30-letniej kobiety niedawno przeniosła się z Shuanghu, najwyżej położonego powiatu świata do nowego domu . Dla wielu wiejskich kobiet w Tybecie czerpanie wody ze źródeł i zewnętrznych studni jest żmudnym, acz niezbędnym zadaniem.

„Kiedyś musiałam czerpać wodę z rowu bardzo daleko od naszego domu. Po zakupie trójkołowca stało się to trochę łatwiejsze, ale zimą nadal musiałam rąbać lód na powierzchni. Większość dnia musiałam poświęcać tylko na to - opowiada Cering.

Słabo rozwinięta infrastruktura na rozległych obszarach rolnych i pasterskich Tybetu oznacza, że ​​bezpieczne, stabilne dostawy wody pitnej są rzadkością dla wielu mieszkańców Tybetu. Tak wielu musi polegać na naturalnych żródłach wody. Jednak pomimo obfitości wody na Wyżynie nie wszystkie społeczności mają łatwy dostęp do naturalnych źródeł wody, a przyczyny wielu chorób przewlekłych, takich jak np. choroba Kashin-Beck, są spowodowane nadmiernym poziomem arsenu, fluoru i bakterii w niektórych źródłach i studniach.


Jedna z przesiedlonych kobiet wlewa do basenu wodę prosto z gorących źródeł. Miasto Yangbajing w okręgu Damxung w prefekturze Lhasy. (Foto:Xinhua/Jigme Dorje)

Według Sun Xianzhonga, szefa Departamentu Ochrony Wody TRA  od czasu uruchomienia projektów dotyczących bezpiecznej wody, czysta woda pitna stała się dostępna dla około dwóch milionów mieszkańców Regionu.

Począwszy od 2001 r. w całym Regionie zaczęto instalować wieże ciśnień i zainicjowano różne projekty związane z dostawami wody dostosowane do każdego z 74 obszarów tybetańskich powiatów.

Miejscowość Nyinmo  w powiecie Banbar skorzystała z odpornych na mróz baterii, kranów, które zapewniają zaopatrzenie w wodę nawet w najzimniejsze miesiące. W powiecie Comai każda wioska ma teraz zbiornik wody pitnej, a odległe i suche obszary Regionu mają teraz awaryjne środki zaopatrzenia w wodę.

Dostęp do zdrowej wody pitna jest integralną częścią krajowej kampanii przeciwko skrajnemu ubóstwu.

W latach 2016-2020 Tybetański Region Autonomiczny zainwestował 4,3 miliarda juanów (około 657 milionów dolarów) w realizację projektów dotyczących dostaw wody pitnej, ulepszając 17 581 ujęć wody na obszarach wiejskich. Teraz czysta woda pitna stała się rzeczywistością dla około dwóch milionów Tybetańczyków, powiedział Sun.

Dodał, że wkrótce Tybet będzie miał wielkie, scentralizowane stacje uzdatniania wody, a miejskie sieci wodociągowe zostaną rozszerzone na pobliskie obszary wiejskie, tak aby więcej ludzi mogło pić zdrową, smaczną i czystą wodę.