2020-12-19 Autorzy: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cn

Jak donosi Yuexiang, oficjalna platforma WeChat stacji radiowej i telewizyjnej Lhasa, Klub Rugby "Garuda" w Lhasie, od czasu jego powstania w 2017 roku rozwija się bardzo dynamicznie.

Zespół liczący 27 graczy został założony w 2017 roku przez Trinleya Phuntsoka, Tybetańczyka, który obecnie pracuje w biurze zarządu Parku Norbulingka.

„Po trzech latach przygotowań i ciężkiej pracy, w tym roku otrzymaliśmy kwalifikacje do gry od Chińskiego Związku Rugby” - powiedział Trinley Phuntsok. „Postaramy się rozegrać przynajmniej jeden mecz w roku z graczami z innych prowincji, dzięki czemu będziemy mieli większe szanse na wymianę doświadczeń”.

Sonam Dorje, wiceprezes drużyny, powiedział, że polubił tę grę, gdy był na studiach w prowincji Jiangxi, więc po ukończeniu szkoły ponownie zaczął trenować ten sport kiedy wrócił do  Lhasy w 2019 roku.

„Ludzie w Tybecie oglądali mecze rugby tylko na filmach” - powiedział. „Wielu uważa tę grę za niebezpieczną i niechętnie w nią grają. Mamy nadzieję, że coraz więcej ludzi w Tybecie polubi tę grę a dzięki temu stanie się ona bardziej profesjonalna”.

Członkowie drużyny Garuda Rugby w Lhasie wykonują różne zawody, są policjantami, urzędnikami, w każdą niedzielę zbierają się  na trening.

„Ze względu na dużą wysokość i brak tlenu w powietrzu w Tybecie, gracze z innych prowincji niechętnie grają w Lhasie, dlatego zwykle to my jesteśmy drużyną gości” - powiedział Sonam Dorje.