04.01.2021 Źródło: Global Times


Aby usprawnić zarządzanie granicami, dowództwo tybetańskiego okręgu  wojskowego Chińskiej Ludowo-Wyzwoleńczej Armii Tybetu utworzyło na początku 2020 roku placówkę w Xigaze, Tybetańskim Regionie Autonomicznym Południowo-Zachodnich Chin, na wysokości 5592 metrów. Zdjęcie: China Central Television

Chińska Telewizja Centralna (CCTV) po raz pierwszy pokazała wysokogórski posterunek wojskowy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Jak poinformowała CCTV, w celu usprawnienia zarządzania granicami, dowództwo wojskowe Ludowo-Wyzwoleńczej Armii Tybetu ustanowiło na początku 2020 roku na wysokości 5592 metrów wysokogórski posterunek graniczny w prefekturze Xigaze.

Na posterunek wysłano kompanię Wojsk Obrony Granic z siedzibą w powicie Gamba. Powiat Gamba leży na północ od stanu Sikkim w Indiach.

W 2020 roku pomiędzy Chinami i Indiami doszło do szeregu konfliktów granicznych, w tym do krwawego starcia w Dolinie Galwan w czerwcu br. i szeregu mniejszych starć na innych odcinkach granicy chińsko-indyjskiej.

Na filmie pokazanym przez CCTV żołnierze przygotowywali sobie na obiad jagnięcinę z grilla. Według raportu, kiedy żołnierze po raz pierwszy dotarli do miejsca gdzie dziś jest posterunek, nie było tam nic poza stosami kamieni, a temperatura wynosiła minus 20 ° C.

„Zbudowaliśmy posterunek za pomocą łopat i kilofów i aby go bronić rzucamy wyzwanie śmierci”, powiedział CCTV Li Xin, instruktor kompani.