23-01-2021, Źródło: Xinhua,

Pierwsza kobieta motorniczy w Chinach jest Tybetanką.

Obecnie pracuję kierując tramwajem Linii 4 Metra w Chengdu. Odpowiadam za debugowanie pojazdów i sygnałów. Uczestniczę również w szkoleniach nowych uczniów. Dołączyłam do przedsiębiorstwa w 2011 roku, najpierw pracowałam kierując metrem, potem prowadziłam tramwaje. Każdego dnia w pracy przebywamy w kabinie kierowcy, która rozmiarami nie przekracza powierzchni dwóch metrów kwadratowych, w ten sposób kursujemy ciemnymi tunelami. To za sprawą powtarzalności tego typu codziennej pracy, musimy być bardzo staranni i dokładni, skoro już podjęliśmy się tego typu zajęcia. Całkiem lubię tę pracę, ponieważ codzienne wysyłanie tak wielu ludzi do ich miejsc docelowych jest bardzo znaczące.

 


XIAO FANG
Pochodzę z Badi jednej z tybetańskich wiosek Danba położonych w Prefekturze Tybetańskiej Garze. Kiedy ukończyłam gimnazjum, w wieku 15 lat, dołączyłam z siostrą do zespołu artystycznego i aby wesprzeć moją rodzinę tańczyłam w tym pięknym miejscu.

W 2008 ROKU GRUPA TANECZNA ZAKOŃCZYŁA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ Z POWODU TRZĘSIENIA ZIEMI WENCHUAN.

W 2009 ROKU W PROWINCJI SYCZUAN NA OBSZARACH ZAMIESZKAŁYCH PRZEZ TYBETAŃCZYKÓW, UCZNIOM ZAPEWNIA SIĘ BEZPŁATNĄ TRZYLETNIĄ EDUKACJĘ W SZKOŁACH ZAWODOWYCH.

Zapisałam się na egzamin i zdobyłam czwarte miejsce w swoim kraju.

W RAMACH BEZPŁATNEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO SZKOŁA MASZYN KOLEJOWYCH NEIJIANG, JAKO JEDNA Z PIERWSZYCH SZKÓŁ PILOTAŻOWYCH, POWITAŁA  PIERWSZA GRUPĘ TYBETAŃSKICH UCZNIÓW.

LI WANLONG
Była dyrektor Xiao Fang, Szkoła Kolejowych Maszyn w Neijiangh.
Wciąż pamiętam dzień, kiedy przybyli do szkoły. Było to w nocy, ponieważ podróż autobusem z Kangding do Neijiang zajęła może 8 godzin. Wszystkie działy szkoły tam były. Nasz personel stołówki przygotował gorący chleb na parze i owsiankę z uwzględnieniem niektórych nawyków żywieniowych dzieci. Kiedy ich powitałam, ich twarze były czerwone. Na pierwszy rzut oka było widać, że to tybetańskie dzieci. Nie było po nich widać żadnego wyrafinowania, a ubrania mieli bardzo proste.

Odkąd zostałam ich nauczycielem, rzadko miałam czas dla siebie w czasie weekendów lub innych wolnych dni. Od tamtego czasu byliśmy zawsze razem. Aby nie czuli się samotni. W każdy weekend pilnowałem, aby aktywnie spędzali czas. Mogę więc powiedzieć, że stałam się ekspertem w organizowaniu imprez. Jęździliśmy do okolicznych miast, aby lepiej je poznać i zaprzyjąźnić się z uczniami z okolicznych szkół siostrzanych.

XIAO FANG
Bez bezpłatnego programu edukacyjnego nie wróciłabym do szkoły. Nigdy nie myślałam, że będę miała okazję ponownie się uczyć. Postanowiłam więc, że będę uczyć się pilnie i doceniać szanse jakie mi dano. Bezpłatny program edukacyjny w Tybetańskiej Autonomicznej Prefekturze Yi w prowincji Syczuan jest realizowany od 11 lat.

 

YANG YAPEI
Departament Edukacji Syczuanu.
Ponad 100 szkół zawodowych w miastach Chin Wewnętrznych podjęło się zadania nauki Tybetańczyków, szkoląc w ramach programu łącznie 103 000 uczniów z Tybetu i Yi. W tym 58 000 uczniów z regionów tybetańskich. Początkowy wskaźnik zatrudnienia absolwentów przekroczył 95% 

W 2020 ROKU XIAO FANG POWRÓCIŁA DO SZKOŁY BY ODWIEDZIĆ SWOICH NAUCZYCIELI

 

Można powiedzieć, że program bezpłatnej edukacji zmienił jej przeznaczenie i wyprowadził całą rodzinę z biedy. Mówiąc słowami Xiao, gdyby poszła drogą swojej starszej siostry i była tzw. "wędrownym pracownikiem" w Kantonie, którego los polega na nieustannym  poszukiwaniu kolejnej pracy. Dzięki programowi dostrzegła nadzieję na zmianę swojego życia.Ten program nie tylko przyniósł nadzieję  nie tylko jej, ale także pomógł wielu innym tybetańskim dzieciom. Zrealizowały swoje marzenia. To wpłynęło nawet na status społeczny ich rodzin.

LI WANLONG
Była dyrektor Xiao Fang Szkoła Maszyn Kolejowych Neijiang.
Jako kobieta twierdzę, że zdobycie wykształcenia jest bardzo ważne. Dzięki edukacji możemy być bardziej niezależni. Mam nadzieję, że mogę przynieść innym pozytywne wskazówki, że dzięki moim historiom ludzie mogą zobaczyć, że wysiłek, który włożyłeś, zostanie w końcu nagrodzony i będziesz żyć szczęśliwie.