20.07.2022 Autorzy: Cao Jian, Zhang Jingpin, Lyu Qiuping, Kelsang Namgyai Źródło: en.people.cn/Xinhua
* Położony na wysokości ponad 5000 metrów, powiat Tsonyi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym , zajmuje powierzchnię 120 000 kilometrów kwadratowych i jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Changtang, największego i najwyższej położonego rezerwatu przyrody w Chinach.
* W ramach regionalnego planu poprawy warunków życia ludzi i ochrony lokalnego ekosystemu władze powiatu Tsonyi rozpoczęły we wtorek relokację drugiej grupy mieszkańców.
* Cztery gminy powiatu zakończą relokację na początku sierpnia, tym samym zakończy się relokacja wszystkich siedmiu gmin Tsonyi,  trzy z nich  przeniosły się do nowych siedzib w 2019 r.


Zdjęcie lotnicze zrobione 13 lipca 2022 r. Ciężarówki przewożące meble przygotowują się do wyjazdu z miejscowości Doima w powiecie Tsonyi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. (Xinhua/Jigme Dordże)

Władze powiatu Tsonyi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym  rozpoczęły we wtorek relokację drugiej grupy mieszkańców w ramach regionalnego planu poprawy warunków życia ludzi i ochrony lokalnego ekosystemu.
Około godziny 7:40 we wtorek ponad 300 mieszkańców opuściło swoją rodzinną miejscowość w Doima w powiecie Tsonyi, najwyżej położonym powiecie Chin, przenosząc się prawie 1000 km na południe, do swoich nowych domów w Singpori.
Singpori znajduje się na północnym brzegu rzeki Yarlung Zangbo w prefekturze Shannan, na wysokości 3600 metrów. To tylko około 10 kilometrów od lotniska w Lhasie.
Cztery gminy powiatu zakończą relokację na początku sierpnia, tym samym zakończy się relokacja wszystkich siedmiu gmin Tsonyi,  trzy z nich  przeniosły się do nowych siedzib w 2019 r.
Władze Tybetu przeniosły pierwszą grupę 2900 mieszkańców z Tsonyi do Singpori w 2019 roku.

Gmina Doima w powiecie Tsonyi, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, mieszkaniec wioski ładuje swoje meble na ciężarówkę. 12 lipca 2022 r. (Xinhua/Zhou Dixiao)

„Po przeprowadzce do nowego domu będę mogła częściej odwiedzać klasztory w Lhasie i Shannan, aby czcić Buddę” – powiedział Garma, 70-letni pasterz z Doima.

TRUDNA DECYZJA

Położony na wysokości ponad 5000 metrów powiat Tsonyi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym zajmuje powierzchnię 120 000 kilometrów kwadratowych i jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Changtang, największego i najwyższej położonego rezerwatu przyrody w Chinach.
Ze względu na dużą wysokość i surowe środowisko powiat nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Tlenu w powietrzu jest zaledwie 40 procent tego, którym człowiek oddycha na poziomie morza . Zima trwa tu 10 miesięcy w roku, a najniższe temperatury sięgają minus 40 stopni Celsjusza.
Jednak Garmie nie było łatwo zdecydować się na przeprowadzkę.
„To jest miejsce, w którym się urodziłam i wychowałam. Jak mogę tego nie brać pod uwagę?” powiedział Garma. „Ale wiem, że ta przeprowadzka jest dla nas dobra”.
Cierpiąc na artretyzm, chorobę stawów powszechnie spotykaną na Wyżynie, Garma nie nadaje się już do życia pasterskiego. Jedyne, co może zrobić czekając na powrót rodziny z wypasu zwierząt, to rozpalić piec i przygotować bliskim herbatę z masłem  .

Mieszkańcy wioski pakują swoje rzeczy przygotowując się do wyjazdu.  12 lipca 2022 r. (Xinhua/Jigme Dorje)

„Relokacja nie tylko ułatwi mi dostęp doopieki medycznej i pójście do szpitala, ale także pomoże moim dzieciom uniknąć chorób powszechnych na Wyżynie, takich jak na przykład moja” – powiedziała.
W ramach rekompensaty za relokację pięciu członków rodziny Garmy, w tym jej dwuletni prawnuk, otrzyma rocznie 7500 juanów (około 1112 dolarów amerykańskich) na osobę w formie dotacji przyznanej w ramach lokalnej polityki bilansu pasz i zwierząt gospodarskich.
Rząd ustanowił okres przejściowy na kilka następnych lat, tak, aby zakładając spółdzielnię w każdej wiosce, niektórzy młodzi ludzie mogli na zmianę wypasać stada w powiecie Tsonyi. Relokowani mieszkańcy będą posiadać udziały spółdzielni, a wkładem będą ich pastwiskami i żywy inwentarz, będą za to otrzymywać dywidendy.
Po zakończeniu okresu przejściowego do nowego domu przesiedlą się na stałe również oni, przywracając rozległe tereny naturze.
„Kiedy moje dzieci wrócą na pastwiska, będę mogła pojechać z nimi, aby obejrzeć gospodarstwo i owce” – powiedział Garma.

NOWA NADZIEJA

W Singpori rodzinie Garmy przydzielono piętrowy dom i małe mieszkanie, wyposażone w łazienki z bieżącą wodą i kuchnie podłączone do sieci gazowej. Gmina posiada również nowo wybudowany szpital, przedszkole, szkołę, targowisko i ośrodek rekreacyjny.


Zdjęcie lotnicze zrobione 27 marca 2022 roku. Widok na Tsonyi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. (Xinhua/Zhou Dixiao)

Sichod Tsomo, wnuczka Garmy, nie chodziła do szkoły, ponieważ w młodości musiała pomagać rodzinie w hodowli. 22-latka ma teraz trudności z pisaniem na swoim smartfonie.
Powiedziała, że ​​jej syn ma szczęście, ponieważ dzięki przeprowadzce w przyszłym roku może bezpłatnie pójść do dobrego przedszkola w Singpori.
„Mam nadzieję, że mój syn kiedyś pójdzie na uniwersytet” – powiedziała.
Sichod Tsomo planuje wziąć udział w szkoleniu zawodowym i otworzyć herbaciarnię w pobliżu swojego nowego domu. Jej mąż, który w zeszłym roku ukończył szkolenie operatorów koparek, spróbuje znaleźć pracę na pobliskim placu budowy.
Jak poinformował Yang Wensheng, szef partii w Tsonyi, niektórzy przesiedleni mieszkańcy po odbyciu szkolenia zawodowego znaleźli pracę jako szefowie kuchni i operatorzy maszyn a inni rozpoczęli pracę w miastach takich jak Lhasa i Shannan.
Dzięki przeprowadzce dochód rozporządzalny na mieszkańca wzrósł do prawie 13 600 juanów w 2021 r., czyli o prawie 30 proc. w stosunku do poziomu z 2019 r., kiedy powiat został wydźwignięty z biedy.
Yang poinformował, że ostatnia relokacja nastąpiła dzięki programowi na rzecz rewitalizacji obszarów wiejskich w ramach wysiłków na rzecz konsolidacji i rozszerzenia osiągnięć w zakresie zmniejszania ubóstwa.

ZWROT ZIEMI NATURZE

W Tybetańskim Regionie Autonomicznym istnieje 11 narodowych rezerwatów przyrody, cztery narodowe parki krajobrazowe, trzy narodowe parki geologiczne, dziewięć narodowych parków leśnych i 22 narodowe parki mokradeł. Chronione obszary przyrodnicze stanowią prawie 40 procent powierzchni TRA.


Rolnik - hodowca zwierząt w gminie Doima w powiecie Tsonyi, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, 13 lipca 2022 r. (Xinhua/Sun Fei)

Jak wynika z raportu wydanego w zeszłym miesiącu przez Departament Ekologii i Środowiska TRA, populacja dzikich zwierząt w regionie rośnie, przy czym populacja antylop tybetańskich wzrosła do ponad 300 000, dzikich jaków przekroczyła 20 000, a żurawi czarnoszyich przekroczyła 10 000.
Ze względu na rosnącą populację dzikich zwierząt w Narodowym Rezerwacie Przyrody Changtang, ardziej widoczny stał się problem współistnienia na tym terenie
ludzi i dzikich zwierząt konkurujących o przestrzeń.
„Nasze zwierzęta gospodarskie są często atakowane przez niedźwiedzie, wilki, a nawet pantery śnieżne” – powiedział Garma. Zgodnie z lokalnym standardem odszkodowań pasterze otrzymują odszkodowanie w wysokości 500 juanów za owcę zabitą przez dzikie zwierzęta i 5000 juanów za jaka.
„Relokacja jest korzystna dla ochrony ekosystemu rezerwatu przyrody Changtang” – twierdzi Liu Baoyuan, profesor nauk o Ziemi z pekińskiej uczelni Beijing Normal University, który przebywa w Tsonyi aby przeprowadzić badania dotyczące wody i erozji gleby.


12 lipca 2022 r. Mieszkańcy wsi Doima w powiecie Tsonyi, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym ładują bagaże na ciężarówkę przed przeprowadzką do miejscowości Singpori opodal Lhasy.


19 lipca 2022 r. Zdjęcie zrobione telefonem komórkowym. Autobusy autobusy oczekujące mieszkańców wioski Doima przeprowadzających się do miejscowości Singpori opodal Lhasy.


(Redaktorzy stron internetowych: Peng Yukai, Du Mingming)