08.16.2022 Źródło: China Daily Time Redaktor: Tsewang Dolma

Zanim w 2019 r. Huang Zimin przybył do okręgu Damszung w Tybetańskim Regionie Autonomicznym jako członek ekipy Aid-Tybet z Pekinu, myślał, że największym wyzwaniem dla niego będzie niższy poziom tlenu na Wyżynie, ale wkrótce zdał sobie sprawę, że prawdziwym wyzwaniem jest tu brak bezpiecznej dla zdrowia wody pitnej.

Huang wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora komitetu sąsiedztwa w pekińskiej dzielnicy Dongcheng. Kiedy przybył do Tybetu w lipcu 2019 r., został mianowany zastępcą szefa i zastępcą sekretarza wykonawczego okręgu Damszung na okres trzech lat.

Na Trzecim Ogólnochińskim Sympozjum na temat pracy w Tybecie w 1994 r. rząd centralny uczynił odpowiedzialnym za pomoc w ogólnym rozwoju Lhasy miasto Pekin i przez ostatnie 27 lat oba miasta utrzymywały bliskie stosunki, związane białym hadisem tybetańskim szalikiem ceremonialnym reprezentujący czystość i uczciwość, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju miasta na płaskowyżu.

Damshung leży 170 km od centrum Lhasy. Położone jest na wysokości około 4300 metrów i jest ze wszystkich ośmiu powiatów i okręgów Lhasy jednym z najodleglejszych,  położonych najwyżej i mającym najuboższe w tlen powietrze.

Nie było łatwo komuś z równin Pekinu zamieszkać i pracować w tak trudnym środowisku.

„Zrobiłem wiele przygotowań na choroby wysokościowe, ponieważ obawiałem się braku tlenu na płaskowyżu” – powiedział Huang Zimin.

Huang rozpoczął prace terenowe zaraz po przybyciu. „Gdziekolwiek się udałem, tak jak ludzie zabierają smartfony, ja zawsze zabierałem ze sobą pojemnik z tlenem”.

Badania terenowe ujawniły istnienie poważnego, długotrwałego problemu z wodą pitną.

„Zauważyłem, że wielu ludzi jeździło samochodami lub motocyklami do źródeł po wodę pitną i musieli przechowywać wodę w dużych plastikowych pojemnikach” – mówi Huang. On i jego zespół postanowili uruchomić projekt dotyczący wody, aby pomóc rozwiązać ten problem.

Nie mogli się do końca zgodzić, czy na potrzeby projektu korzystać z wody powierzchniowej, czy gruntowej, ale po zbadaniu sprawy zdecydowali się na wodę powierzchniową, ponieważ stwierdzili, że jest to preferowane przez mieszkańców a woda jest dobrej jakości.

Dzięki inwestycji w wysokości 30 milionów juanów (4,4 miliona dolarów) ze wspieranego przez rząd Pekinu Funduszu Pomocy Tybetowi, w maju zeszłego roku ukończono i rozpoczęto działalność wodociągową Damszung-Pekin.

Dzięki projektowi ponad 12 000 mieszkańców gminy Damczukha i wioski Gonthang ma teraz dostęp do bezpiecznej, bieżącej wody pitnej w domu.

Lumo, mieszkanka Damczukha, powiedziała, że w przeszłości ona i jej współmieszkańcy aby zdobyć wodę musieli przebyć kilka kilometrów, aby zdobyć wodę lub nabrać jej ze studni.

„Ale woda ze studni nie była czysta i zawsze jej brakowało” – powiedziała. „Od czasu realizacji projektu jakość wody poprawiła się i wszyscy uważamy, że posiadanie bieżącej wody w domu jest bardzo wygodne”.