Źródło: China Tibet Online

Przenoszenie kamienia to tybetański sport, w którym ludzie rywalizują wykorzystując  siłę swych ramion. sport ten zrodził się się z codziennej pracy, stopniowo stając się rodzajem rozrywki i konkurencji sportowej, w której liczy się siła.
Ten sport jest bardzo popularny wśród rolników i pasterzy a zawody są często urządzane podczas świąt i wszelkiego rodzaju spotkań.

Jeśli chce się wygrywać w tym sporcie, trzeba mieć nie tylko potężną sylwetkę i ogromną siłę ale także znakomitą technikę poruszania się i doświadczenie zawodnicze. Zwycięstwo w tym sporcie to marzenie i źródło dumy dla każdego Tybetańczyka.

Istnieje wiele sposobów konkurowania, oto wybór kilku najpopularniejszych:

Typ 1: Podniesienie 150 kilogramowego (specjalnie obrobionego - przyp. red.) kamienia lub skórzanego worka wypełnionego piaskiem, a następnie przeniesienie kamienia lub worka z klatki piersiowej w stronę ramienia, lub od pachy do tyłu, a potem marsz po kręgu. Kto przejdzie najwięcej kręgów ten wygrywa.

Typ 2: Podniesienie kamienia o wadze od 100 do 150 kilogramów  na wysokość barku, a następnie odrzucenie go do tyłu. Kto rzuci najdalej - zwycięża.

Typ 3: Po wysmarowaniu kamienia o wadze od 100 do 150 kg  masłem i jajkami, przez co jest śliski i trudny do utrzymania, zawodnik zgina się w pasie, aby podnieść kamień na wysokość nóg potem brzucha , ramion i wreszcie nad głowę, co uznawane za zaliczoną próbę.

Typ 4: Po wysmarowaniu kamienia  masłem z mleka jaka, konkurs odbywa się według zasad typu 1 lub typu 2.

Typ 5: Zawodnik podnosi kamień na lewe lub prawe ramię, przenosi wokół  szyi na drugie ramię, a następnie na klatkę piersiową, a następnie z powrotem; Kto zrobi najwięcej takich rund wygrywa.

Zgodnie z ludowym przekazem, przenoszenie kamienia (rock-carry) pojawiło się po raz pierwszy w czasach Songtsen Gampo. W XV wieku zostało wpisany jako jeden z "Dziewięciu sportów", których wszyscy tybetańscy mężczyźni musieli się nauczyć. W Świątyni Jokhang, Klasztorze Samye i Pałacu Potala można zobaczyć stare malowidła przedstawiające ten tradycyjny sport.