Szkoły, placówki medyczne, transport i handel przygraniczny w tym regionie powoli wracają do normy, ale w rok po trzęsieniu ziemi o sile 8,1 stopnia w skali Richtera, prace nad odbudową dróg i domów trwają nadal. Po 25 kwietnia 2015 dotknięci trzęsieniem ziemi mieszkańcy otrzymali podstawową pomoc: namioty, wodę, żywność, ubrania i opiekę medyczną. W tybetańskim powiecie Gyirong, jednym z obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi mieszkańcy początkowo mieszkali w namiotach, a następnie przeniesiono ich do budynków państwowych.

Choezom (72 l.), której dom zawalił się w czasie tej tragedii, jest zadowolona z mieszkania, mebli i innych podstawowych rzeczy, które dostała w ramach pomocy. "Martwiłam się, jak spędzimy zimę, w moim domu miałam piec i było ciepło ", powiedziała. "Kiedy jest piece, dom jest ciepły i jasny, a to jest o wiele lepsze niż życie w namiocie."

Rząd zapowiedział że dla mieszkańców Gyirong wybuduje, dla każdej poszkodowanej rodziny, czterokondygnacyjny dom

W powiecie Nyanang, także dotniętym przez trzęsienie ziemi w projekcie odbudowy domów uczestniczy 3.521 gospodarstw domowych – poinformował szef powiatu Lu Wei. 882 domy są już odbudowane, teraz jest cieplej, a pogoda sprzyja pracom budowlanym, powiedział Lu.

Cering Ngodrub, mieszkaniec wsi w tybetańskim powiecie Nyanang, powiedział, że miał duże problemy kiedy jego rodzinny dom został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, ale już nie martwi się bowiem rząd obiecał zbudować mu dom o powierzchni 111,5 metrów kwadratowych.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że rząd zbuduje nam taki ładny dom, znajdę tymczasową pracę i rodzina będzie miała więcej pieniędzy," powiedział Tsering Ngodrub. "Wierzę, że dzięki projektowi zmniejszenia ubóstwa i naszym własnym wysiłkom, bez troski będziemy mogli patrzeć w przyszłość."

Opieka medyczna również jest odbudowuje się w tej okolicy. Pewien noworodek, Drolma, urodzony w dniu trzęsienia ziemi, w pierwszym tygodniu swojego życia mieszkał z matką w karetce, a następnie przeniósł się do tymczasowego domu zbudowanego przez rząd.

Wciągu ostatniego roku mieli możliwość kompleksowych badań lekarskich w klinice dla mieszkańców dzielnicy Dram w drugim co do wielkości mieście Tybetu Shigatse. Laboratorium Kliniki może zaspokoić podstawowe potrzeby medycznych ewakuowanych, poinformował doktor Tashi Sangmo. Klinika leczy bezpłatnie około 20 osób dziennie, osoby, które potrzebują bardziej zaawansowanej opieki zdrowotnej są wysyłane do szpitala miejskiego.

Phuncok, 60-letnia Sherpa z Dram powiedziała, że odwiedza klinikę codziennie by zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze. "Mieszkałam kiedyś w nisko położonej miejscowości i nie jestem całkowicie przystosowana do tak dużej zmiany ciśnienia, więc sprawdzam moje ciśnienie krwi codziennie" powiedziała Phuncok.

Przychodzi codziennie i ćwiczy na sprzęcie fitness należącym do lokalnej społeczności. "Chcę dbać o siebie i być silniejszy," żartuje.

Naukę szkolną na dotkniętych kataklizmem obszarach wznowiono w ciągu kilku dni po trzęsieniu ziemi. 347 uczniów Centralnej Szkoły Podstawowej w Gyirong uczyło się przez kilka miesięcy w namiotach, a we wrześniu przenieśli się na powrót do budynku szkoły. Budowa innych obiektów wciąż trwa.

"Rząd odbuduje nasze budynki dydaktyczne, mieszkania nauczycieli, boisko sportowe i otoczenie szkoły," powiedział Jigme, dyrektor szkoły.

Tenzin Namgjal, sekretarz Komitetu Miejskiego KPCH w Xigaze powiedział, że rząd planuje zakończyć wszystkie prace rekonstrukcyjne do końca 2017 roku.

"Będziemy ciężko pracować, aby poprawić warunki życia ofiar trzęsienia ziemi i jesteśmy pewni że odbudujemy dotknięte kataklizmem miejsca jako bogatsze, piękniejsze i bardziej harmonijne," stwierdził Tenzin Namgjal.

09.05.2016 |Źródło: chinadaily.com.cn