2019-02-19 Żródło: People's Daily Overseas New Media

Zhao Wei i Yan Xiaoning spotykają się od ponad roku ale spotkania tej pary były utrudnione i rzadkie  ponieważ Zhao jest żołnierzem służącym na granicy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, a Yan w nadmorskim mieście Yantai we wschodnio-chińskiej prowincji Shandong,odległości około 4000 km, informuje dziennik "Tibet".

Pomimo dużej odległości, młodzi pokochali się  i postanowili związać się węzłem małżeńskim podczas Święta Wiosny. Ponieważ Zhao podczas świąt pełnił służbę, Yan - pomimo trudności związanych z zimową pogodą i rozrzedzonym powietrzem w rejonie wysokogórskim - pokonała tysiące kilometrów i dotarła do miejsca stacjonowania swojego ukochanego aby go poślubić. 

Lokalny Urząd Stanu Cywilnego, które zazwyczaj jest zamknięty w czasie świąt, dla nich otworzył swoje podwoje na godzinę aby mogli zawrzeć oficjalny związek małżeński.

Trzymając w ręku świadectwo ślubu, które zostało zapisane zarówno w języku mandaryńskim, jak i tybetańskim, Yan stwierdziła, że ​​ma nadzieję, że ten specjalny dokument będzie najlepszym certyfikatem  ich miłości.

Odpowiedzialna za bezpieczeństwo setek kilometrów granicy na kilku pokrytych śniegiem górach - każda o wysokości ponad 5000 metrów - jednostka Zhao została określona jako "wzorcowy batalion Wyżyny" ze względu na jej wyjątkowe zasługi w zakresie ochrony granicy, zapewniający stabilność w rejonie oraz pomoc w przypadku katastrof.

Jednostka Zhao kultywuje tradycję świętowania Święta Wiosny i Tybetańskiego Nowego Roku wraz z okolicznymi mieszkańcami. Kiedy miejscowi dowiedzieli się o historii pary, postanowili sprawić, by ich ślub stał się jeszcze bardziej wyjątkowy, zorganizowali im ceremonię ślubną w stylu tybetańskim.

Yan została odziana w tradycyjny strój tybetański , a Zhao wystąpił w mundurze. Para została obdarowana pudełkiem chemar, to miejscowa specjalność specyficzna dla obchodów Tybetańskiego Nowego Roku, i khada, długimi, białymi jedwabnymi szalami używanymi przez Tybetańczyków jako wyraz  błogosławieństwa.

"Są w wieku moich dzieci, Zhao i jego koledzy poświęcają tak wiele, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Za to jestem bardzo wdzięczna "- powiedział jeden ze starszych miejscowych mieszkańców , który pomógł zorganizować wesele.