2019-04-03 Źródło: China Tibet Online

„Dzień dobry, jestem A-juan, dziś przedstawię wam naszą lokalną specjalność: dziki Tybetański dzięgiel* ”.

37-letnia He Yujuan ma na sobie tybetańską sukienkę Gyarong, siedzi na dużym polu dzięgla i rozpoczyna transmisje na żywo. Pół godziny później liczba widzów osiąga dziesiątki tysięcy, a liczba zamówień na tamtejsze regionalne produkty rośnie.

Powyższa scena rozegrała się niedawno w powiecie Xiaojin w Ngawie, prefekturze Qiang, w prowincji Syczuan, jednej z chińskich społeczności tybetańskich Gyarong. Okolica jest bogata w jabłka, dzikie grzyby i dzięgiel, ale ze względu na odległe położenie produkty te są nieosiągalne.

Dzięki transmisji internetowej na żywo He Yujuan, mieszkanka wioski Shuangqiao, stała się „gwiazdą Internetu”, w 2018 roku sprzedała lokalne specjalności o wartości ponad 3 milionów juanów (0,45 miliona dolarów).

„W przeszłości niewiele osób wiedziało o tych produktach. Tak długo, jak są one reklamowane, będą się dobrze sprzedawały” – powiedziała He Yujuan.

He Yujuan, która była przewodnikiem od wielu lat, powiedziała, że pod koniec 2017 roku poznała mobilną branżę filmów krótkometrażowych i transmisji na żywo, a potem wpadła na pomysł „sprzedaży produktów specjalnych na żywo”.  W ciągu zaledwie roku zdobyła ponad 2 miliony fanów na różnych głównych platformach internetowych.

Mówiąc o swoim sukcesie, He Yujuan ujawnia, że przyczyniła się do niego wyjątkowa tybetańska kultura Gyarong. W swoich żywych i krótkich filmach zawsze nosi tradycyjną tybetańską suknię Gyarong, często śpiewa lokalne piosenki i tańczy regionalne tańce. Tło jej filmów to głównie góry pokryte śniegiem i łąki.

„Rano kręcę krótki film lub transmituje wideo na żywo. Po południu chodzę do gospody, aby kupić lokalne produkty, a czasami spotykam się z  fanami, którzy przyjeżdżają z całego kraju”, powiedziała He Yujuan.

Po tym, jak stała się „gwiazdą Internetu”, He Yujuan zaczęła wykorzystywać swoją popularność, aby mogli na tym skorzystać mieszkańcy okolicznych miejscowości. Powiedziała, że w przyszłości ma nadzieję otworzyć w swojej wiosce inkubator „celebrytów internetowych”, aby do tej branży wprowadzić więcej tybetańskich kobiet i pomóc ludziom wyjść z ubóstwa ”.


*dzięgiel - roślina należąca do rodziny selerowatych. Wykorzystywana jest jako przyprawa oraz lek na obniżenie wysokiej gorączki, objawów przeziębienia, zakażenia dróg moczowych i niestrawności, ma także właściwości antyrakowe.

Źródło: stolicazdrowia.pl