Prowincja GANSU,prefektura GANNAN w drodze do wsi GAXIU. Na punkcie widokowym spotkaliśmy młodego tybetańskiego tatę z synkiem.

Gansu zamieszkuje  niewielka mniejszość tybetańska stanowiąca około 2% całości populacji tej prowincji. Jako że Gansu jest jednym z najuboższych regionów w Chinach  władze centralne i lokalne podejmują ciągłe wysiłki na rzecz ograniczenia ubóstwa, których początek można powiązać z uruchomieniem rządowej strategii rozwoju na Zachodzie (1999 r.) oraz inicjatywy dotyczącej „pasa i szlaku” przyjętej w 2013 r. Państwo wspiera także kulturę mniejszości narodowych  i możliwość  ich praktyk religijnych.

Typowy widok w GANNAN

Gansu jest prowincją o bardzo dużym zróżnicowaniu,  z jednej strony ziemia jest tu bogata w minerały z żyzną glebą, z drugiej to trudnodostępna górzysta kraina na której nie brakuje jałowych pustyń, co czyni ją jednym z najbardziej niegościnnych terytoriów Chin. Gannan – Tybetańska Prefektura Autonomiczna leżąca na południowym wschodzie Gansu, jest wyjątkiem od reguły, ziemia zasilaną przez Żółtą Rzekę jest tam bardzo bogata, obfituje w jeziora i piękne górskie krajobrazy. Gannan leży na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Jest to kraina hodowlana (jaki), obfitująca w lasy i tereny atrakcyjne turystycznie na których kwitnie kultura tybetańska. Rząd centralny bardzo liczy na ten potencjał turystyczny, by szybko zmniejszyć lukę rozwojową pomiędzy prowincjami.

Klasztor Labrang w autonomicznej prefekturze tybetańskiej Gannan, jedna ze świątyń klasztornych.

W prefekturze zamieszkanej w połowie przez Tybetańczyków, jest ponad 137 świątyń buddyjskich, wśród nich znany szeroko klasztor Labrang powiązany z sektą Gelugpa – jedną z odmian buddyzmu tybetańskiego. W Labrang formację odbywa obecnie ponad 500 mnichów.

Mnich przewodnik - filozof.


Naszym przewodnikiem po klasztorze był mnich  od 20 lat studiujący filozofię buddyjską. Nasz przewodnik niczym uczeń Sokratesa oprowadzając nas po jednej z świątyń klasztoru stwierdził: „człowiek nie jest bestią; ma dostęp do światła rozumu. Człowiek musi wejść na ścieżkę prawdy; ale żeby to zrobić, najpierw musi poznać sam siebie. "

 Modelowa wioska Gaxiu powstała po to, aby położyć kres skrajnemu ubóstwu w regionie

Odwiedziliśmy także modelową wioskę Gaxiu , do której wkrótce przeprowadzą się mieszkańcy ostatnich z 95 najbiedniejszych wiosek, zamieszkanych przez 1800 dusz. Program budowy wsi modelowych to część starań prezydenta Xi Jinpinga o wyeliminowanie Chinach skrajnego ubóstwa do roku 2021. Każda z takich nowych wiosek jest wyposażona w klinikę, szkołę podstawową i tereny do uprawy warzyw. Budowa tych wsi jest finansowana przez rząd centralny, ale ich budowniczymi są ludzie, którzy będą ich mieszkańcami, staną się właścicielami budowanych przez siebie domów. Bogatsze chińskie prowincje przeznaczają na budowę takich wsi  0,1% swojego dochodu.

Wieś stawia na technologie ekologiczne.

 

Wystawa produktów miejscowej spółdzielni.

 

 

W Gannan 100% populacji zamieszkującej prefekturę  ma dziś dostęp do wody pitnej i bezpłatnej nauki trwającej 15 lat (od szkoły podstawowej do studiów wyższych). Dzięki uprzywilejowaniu przez  państwo nowych kierunków rozwoju (przemysł, ekologia i turystyka) dochód tybetańskiego pasterza jaków wzrósł z 9 000 do 30 000 juanów rocznie. Tutaj cała populacja, niechętna niegdyś zmianom, jest teraz zjednoczona, a dzięki e-commerce i infrastrukturze drogowej te niegdyś izolowane obszary mają dostęp do rynków zbytu w Chinach i innych krajach.

Na podstawie tekstu Chritine Bierre – Institut Schiller France (Francja)