2020-02-28 Autorzy: PALDEN NYIMA, ZHANG YU i MA ZHENH Żródło: China Daily

 Wieś Brachen w powiecie Hongyuan w autonomicznej Tybetańsko - Qiangijskiej Prefekturze Aba w prowincji Syczuan - ekipa filmowa Black Tent Film Studio kręci krótkometrażowy film o zapobieganiu chorobom . Foto:China Daily

Kluczową rolę odgrywają: szybka akcja, technologia a nawet bajki.

Od redakcji: Na niektórych obszarach Chin opracowano kreatywne, stanowcze a przede wszystkim skuteczne sposoby ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, który wywołuje zapalenie płuc. Przyjrzymy się ich historiom.

Dawa Yangchen, Tybetanka, jest dumna ze swoich wysiłków, jakie poczyniła w cyberprzestrzeni, na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się COVID -19
Poprzez sieć internetową, w kilku dialektach tybetańskich, dzieliła się wiedzą na temat  metod zapobiegania zakażeniu.
„Język tybetański jest bogaty w wiele lokalnych dialektów i bardzo ważne jest aby przekazywać wiedzę fachową w zakresie profilaktyki zakażeń w każdym z nich”, twierdzi Dawa Yangchen, pochodząca z Haixi, Autonomicznej Prefektury Mongolsko-Tybetańskiej w prowincji Qinghai.

Jest jedną z wielu młodych Tybetańczyków, którzy pomagają zwalczać wirusa za pośrednictwem kanałów multimedialnych.
Dawa Yangchen, która ukończyła Uniwersytet Państwowy w Petersburgu w Rosji, specjalizuje się w dziennikarstwie i komunikacji. Interesuje się także tybetańskimi studiami lingwistycznymi.
Oprócz udzielania porad na temat zapobiegania chorobom, ona i Yangla Gesang, inna młoda Tybetanka, wspólnie pracowały nad produkcją kreskówek i informacji dźwiękowych w różnych dialektach, które rozsyłały za pośrednictwem różnych sieci społecznościowych.
Dawa Yangchen powiedziała, że ​​29 stycznia opublikowały swoją pierwszą pracę, kreskówkę o zapaleniu płuc wywoływanym przez koronawirusa. Kreskówkę wykonano w pięciu głównych tybetańskich dialektach U'tsang, Kham, Amdo, Nagchu i Gyalrong, w których mówi się w Tybetański Regionie Autonomicznym oraz w prowincjach Qinghai , Gansu, Syczuan i Yunnan.

Dronkar i Werma, dwoje Tybetańczyków z powiatu Hongyuan, podczas pracy nad audycją o zapobieganiu chorobom nadawaną w dialekcie Amdo przez powiatową stację telewizyjną.
Foto:CHINA Daily

Kreskówka, po raz pierwszy opublikowana na koncie WeChat Shanmeilongshi, do 16 lutego została wyświetlona ponad 80 000 razy.
Wolontariuszy poproszono do upowszechniania online  tej wiadomości, jednak biorąc pod uwagę słabą jakość sygnału na obszarach wiejskich, zespół zaczął tworzyć wiadomości dźwiękowe w dziewięciu dialektach tybetańskich.
Internauta Phuntsok Drolma,  powiedział o poście: „To wspaniale! Marzyłem o tym, że pewnego dnia Tybetańczycy z różnych terytoriów będą mogli łatwo się ze sobą komunikować. Dzięki waszym wielkim wysiłkom mamy teraz okazję dowiedzieć się o zapobieganiu chorobom we własnych dialektach ”.
Jeden z internautów o nicku „Million” powiedział: „Podoba mi się ta kreskówka, osobom starszym i dzieciom łatwo jest podążać za nimi i mam nadzieję, że moi Tybetańscy koledzy ochronią swoich bliskich przed infekcją”.

Dronkar to kolejna Tybetanka, która -  aby jak najszerzej przekazać informacje o wybuchu epidemii, włączyła się do produkcji  internetowych filmików.
„Ze względu na bariery geograficzne i komunikacyjne wielu Tybetańczyków mieszkających w odległych obszarach wciąż nie ma podstawowej wiedzy na temat higieny, takiej jak konieczność mycia rąk i noszenia masek na twarzy”, powiedziała 34-latka, która pochodzi z powiatu Hongyuan  w Tybetańsko-Qiangijskiej  Autonomicznej Prefekturze Aba w Syczuanie.
Wcześniej Dronkar, mająca duże doświadczenie w dzieleniu się wiedzą na temat zapobiegania chorobom, przez wiele lat pracowała jako wolontariusz w lokalnej organizacji zapobiegającej AIDS.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni wyprodukowała ponad 10 opowiadań do krótkich filmów z  udziałem miejscowego aktora.

Norbu Dradul, założyciel i dyrektor Black Tent Film Studio w Chengdu, stolicy Syczuanu, powiedział, że jest dumny z tych, którzy pracują nad zapobieganiem chorobom w tak trudnym czasie.
„Zabawa, kreatywność i bliskość życia codziennego to kluczowe punkty naszych filmów, które przyciągnęły uwagę miejscowej ludności i zostały dobrze przyjęte” - dodał.

W leżącym w prowincji Hubei mieście Qianjiang, w którym mieszka  milion ludzi i które  leży 130 kilometrów na zachód od Wuhan, epicentrum epidemii i stolicy prowincji, wydaje się, że próby powstrzymania wirusa zakończyły się powodzeniem.
Wedłu stanu na środę w Qianjiang było 197 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem, co stawia Qianjiang na drugim po stolicy miejscu w całej prowincji. Shennongjia, obszar leśny, ma zaś najniższą liczbę potwierdzonych przypadków zakażeń  w prowincji Hubei, w której wśród 80 000 podejrzewanych jest 11 osób u których potwierdzono chorobę.

Wu Zuyun, szef KPCh w Qianjiang, który od zeszłego miesiąca kieruje walką miasta z wirusem, przypisał udane wysiłki „szybkiej reakcji i surowym ograniczeniom”.
Miasto wprowadziło „dystans społeczny” i wyodrębniło 32 podejrzane przypadki - zgłoszone w Qianjiang po raz pierwszy 17 stycznia - powiedział Wu. W trzy dni później wiodący ekspert d.s. chorób zakaźnych Zhong Nanshan ogłosił, że wirus może rozprzestrzeniać się wśród ludności.
Wu stwierdził: „Obaj, burmistrz i ja uznaliśmy że to bardzo poważna sytuacja i że musimy podjąć stanowcze środki zapobiegawcze, zanim sytuacja się pogorszy”, dodał tkże, że obaj odczuli ogromną presję, podejmując takie działania, zanim potwierdzono, że wirus jest przekazywany z człowieka na człowieka.
„Wirus działa jak wróg. Zanim dobrze go poznasz, najlepiej pozostać w bezruchu i oblegać go”, mówi Wu, odnosząc się do działań podjętych przez miasto w celu wprowadzenia blokady i zakazu publicznych zgromadzeń, jednocześnie szybko izolując pierwsze podejrzane przypadki .

Każde gospodarstwo domowe, co trzy dni,  może również wysyłać tylko jedną osobę po zakupy niezbędnych artykułów.

Pracownica  biura społeczności Dujiagou w Qianjiang o imieniu Yang powiedziała: „Początkowo ludzie sprzeciwiali się surowym środkom, myśląc, że wirus jest daleko, a działania zapobiegawcze nie odnoszą się do nich, nie mają z nimi nic wspólnego”.
Kiedy zobaczy kogoś na ulicy, ​​mówi mu, aby poszedł do domu, po szeroko zakrojonej kampanii reklamowej ludzie współpracują.

Informacje o wirusie były rozpowszechniane w mieście za pośrednictwem programów telewizyjnych, videoklipów, mediów społecznościowych a nawet przez megafony .
Przeprowadzono masowe badania przesiewowe w kierunku wirusa, podczas których stwierdzono 37 092 osób miało jakiś kontakt z Wuhanem. Wśród tych osób 470 miało gorączkę i zostało natychmiast poddanych kwarantannie. Niektóre hotele i budynki użyteczności publicznej zostały przekształcone w miejsca kwarantanny.
Surowe i szybkie działania podjęte w Qianjiang stały się przykładem dla pozostałej części Hubei, a niedawno rząd prowincji wydał zawiadomienie z prośbą do innych rejonów, aby wyciągnąć wnioski z działań podjętych przez władze tego miasta.

Przed wejściem na plac budowy w Hangzhou pracownicy przechodzą szereg kontroli. Foto: XU YU / XINHUA

Tymczasem w Zhejiang, jednej z prowincji, która - poza Hubei - najbardziej ucierpiała w wyniku wybuchu epidemii, zaawansowana technologia, w tym duże zbiory danych, odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa i jego kontroli oraz w wysiłkach związanych z odzyskiwaniem zdrowia.
Rozwinięty region, w którym w ostatnich latach gospodarka cyfrowa szybko się rozwijała, Zhejiang przy pomocy nowych technologii wprowadził szereg środków  mających na celu powstrzymanie wirusa i zachęcanie do wznowienia działalności gospodarczej. Przedsięwzięcie to nazwano „jedna mapą, jeden kod i jeden indeks”.
Podczas wideokonferencji 14 lutego Yuan Jiajun, gubernator prowincji, podkreślił znaczenie „dokładnego i inteligentnego" kontrolowania epidemii, dodając, że w czasie epidemii powinno być wprowadzone „ścisłe zarządzanie i uporządkowane operacje”.

Cztery dni wcześniej na podstawie danych zebranych z całej prowincji władze w Zhejiang opublikowały mapę ze szczegółowymi informacjami o wirusie.
Na tej mapie, na podstawie danych zebranych z całej prowincji, władze oceniły szanse zarażenia ludzi we wszystkich rejonach na poziomie powiatu i za pomocą pięciu kolorów oznaczyły obszary o różnym poziomie ryzyka. Informacje oparto na całkowitej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia, proporcji pacjentów do wszystkich mieszkańców, przypadkach wynikających ze zgromadzeń oraz liczbie nowych potwierdzonych przypadków w ciągu ostatnich trzech dni.
Mapa jest korygowana zgodnie z zachodzącymi zmianami.
Gao Junlin, mieszkająca w dzielnicy Yuhang w Hangzhou, powiedziała: „Myślę, że mapa pomaga ograniczać zasięg wirusa”.
Kiedy mapa została wydana 11 lutego, Yuhang został zidentyfikowany jako obszar o wysokim ryzyku infekcji.
„Kiedy opublikowano mapę zarządzanie moją społecznością zostało wzmocnione i podjęto bardziej rygorystyczne środki w celu kontroli ruchu ludności i pojazdów”, powiedziała Gao.
Dodała, że ​​podjęte działania uspokoiły ją, ponieważ pokazują, że władze kontrolują sytuację i są pewne, że powstrzymają wirusa.
„Mapa została opracowana na podstawie danych zebranych z poszczególnych regionów, co oznacza, że ​​rząd jest świadomy liczby potwierdzonych przypadków, odsetka zakażonych w stosunku do wszystkich mieszkańców i przyczyn zjawiska” - powiedziała.
Kiedy 19 lutego, w drugiej połowie dnia została wydana nowa wersja mapy, poziom ryzyka w Yuhang został obniżony z „wysokiego” do „umiarkowanego”.
Na dzień 19 lutego około 84 procent regionów na poziomie powiatu w prowincji Zhejiang zostało zidentyfikowanych jako obszary „względnie niskiego” lub „niskiego ryzyka”, przy czym rząd w pełni popierał firmy wznawiające działalność, dopóki epidemia była pod ścisłą kontrolą.

Pracownicy jedzą obiad przy podzielonych na części stołach w fabrycznej stołówce w Hangzhou. XU YU / XINHUA

W Hangzhou, stolicy prowincji, przyjęto system kodeksu zdrowotnego, który jest promowany w całym kraju. Ten ruch to kolejne udane zastosowanie przez władze prowincji technologii dużych zbiorów danych w "zarządzaniu epidemią" .
Opracowany przez firmę Ant Financial, spółkę stowarzyszoną z Alibaba Group Holding z siedzibą w Hangzhou, system służy do oceny stanu zdrowia ludzi na podstawie historii ich niedawnych podróży i informacji medycznych dostarczanych online.
Na podstawie analizy tych danych wydawany jest kod QR oznaczony na zielono, żółto lub czerwono. Tylko osoby, którym wydano zielone kody, mogą wrócić do pracy i podróżować po całym Hangzhou.
Do 18 lutego ponad 15 milionów osób zarejestrowało swoje informacje i otrzymało online kody zdrowia.

Aby wskazać obszary opóźnione w ponownym uruchomieniu produkcji, władze Zhejiang, na podstawie danych otrzymanych z 90 regionów prowincji w dniu 17 lutego, opublikowały pierwszy w kraju indeks dotyczący wznowienia pracy.
Biorąc pod uwagę liczbę przedsiębiorstw różnych branż, które wznowiły działalność, indeks zawiera przegląd sytuacji i dane na podstawie których władze mogą podejmować działania w celu stymulowania rozwoju gospodarczego.
Pan Yigang, główny badacz w Instytucie Rozwoju i Planowania prowincji Zhejiang, powiedział: „Odpowiednie dane są niezbędne do opracowania polityk dotyczących wznowienia produkcji. Indeks jest przykładem cyfrowego zarządzania Zhejiang”.